Oto lista najczęściej popełnianych błędów przez kupujących, dla których przygotowywałem wyceny maszyn do mycia podłóg.
Błąd #1
Nie określenie właściwego metrażu powierzchni do mycia
Bardzo często kupujący nie znają metrażu posadzki, którą zamierzają myć za pomocą maszyny. Najczęściej posługują się metrażem całego budynku np. magazyn 1000 m kw, albo hala 500 m kw.
Po dokładnej analizie powierzchni okazuje się, że powierzchni zmywalnej w całym budynku będzie o połowę albo nawet jeszcze mniej. Dzieje się tak, dlatego że od całkowitego metrażu budynku należy odjąć powierzchnie, które są zajęte np. przez maszyny, urzadzenia, regały i palety magazynowe a także mniejsze pomieszczenia, które nie będą myte przez maszyny
Błąd #2 –
Brak planu sprzątania pomieszczeń za pomocą maszyny czyszczącej
Nagminnie spotykam się z sytuacją, w której kupujący nie jest w stanie określić, ile czasu zamierza poświęcić na użytkowanie maszyny czyszczącej w ciągu dnia. Tymczasem jest to bardzo ważna informacja dla doradcy, gdyż pozwoli określić jaki „rozmiar” maszyny będzie potrzebny, aby zmieścić się w określonym przedziale czasu.
Dla przykładu: jeśli podłoga w magazynie ma być wymyta w ciągu 1 godziny to trzeba wybrać odpowiednią maszynę czyszczącą, aby operator mógł tego dokonać.
Planowanie sprzątania jest ważne, gdyż dzięki temu obniżamy koszty sprzątania, w którym największy udział ma koszt roboczogodziny.
Błąd #3
Nieznajomość rodzaju posadzki oraz zabrudzeń
Znajomość rodzaju posadzki oraz zabrudzeń pozwoli dobrać odpowiednią głowicę czyszczącą, akcesoria oraz płyn czyszczący, aby skutecznie rozpuścić i usunąć zanieczyszczenia z powierzchni.
Błąd #4
Zakup w sklepie internetowym
Lepiej kupić maszynę u autoryzowanego sprzedawcy urządzeń czyszczących aniżeli w sklepie internetowym „jakiegoś” zwykłego sprzedawcy. Zakup profesjonalnej maszyny do mycia posadzek wiąże się z ryzykiem nietrafnego dobrania maszyny do rzeczywistych potrzeb użytkownika.
Aby zapewnić bezpieczeństwo i dokonać optymalnego wyboru lepiej kupować maszyny czyszczące w firmie, która specjalizuje się w sprzedaży urządzeń czyszczących i ma wieloletnie doświadczenie w tym obszarze.
Błąd #5
Brak testu maszyny czyszczącej przed zakupem
Bardzo często popełniany błąd. Naprawdę warto umówić się na prezentację maszyn czyszczących. Dlaczego?
- Po pierwsze opisy sprzedawców są bardzo mylące – wszyscy piszą, że ich maszyna jest wysokiej jakości i łatwo się ją obsługuje. Guzik prawda. Żeby zobaczyć różnice w jakości i obsłudze musisz zobaczyć je na własne oczy oraz dotknąć. Uruchomienie i kilkanaście minut pracy daje prawdziwy obraz sytuacji.
- Po drugie nawet najbardziej dokładne zdjęcia i opisy czy nawet filmy nie są w stanie uzmysłowić prawdziwych zalet danej maszyny czyszczącej. Dopiero kiedy weźmiesz do ręki kilka wybranych maszyn do mycia podłóg to wtedy jesteś w stanie ocenić, które rozwiązania techniczne i konstrukcyjne pomogą Ci osiągnąć lepsze efekty pracy.
Błąd #6
Wybór maszyny na podstawie parametrów technicznych
To chyba największy błąd popełniany przez kupujących, którzy analizują oferty cenowe bez konsultacji z doradcą technicznym. Dla przykładu weźmy parametr techniczny pod tytułem wydajność czyszczenia liczona w metrach kwadratowych wyczyszczonej podłogi na godzinę pracy.
Jest parametr czysto teoretyczny i w dodatku producenci nie podają, w jaki sposób został on wyliczony. Okazuje się, że dla tych samych pozostałych parametrów technicznych i konstrukcji urządzenia wydajności czyszczenia pomiędzy producentami mogą się sporo różnić.
Na rzeczywistą (realną) wydajność czyszczenia mają wpływ przed wszystkim:
- szerokość modułu szorującego (im większa tym maszyna czyści więcej powierzchni w danym przedziale czasu)
- pojemność zbiorników (im większy litraż tym większa wydajność czyszczenia)
- sposób zasilania (kabel spowalnia pracę, a zasilanie bateryjne zwiększa wydajność pracy)