Jeśli planujesz wdrożyć profesjonalne sprzątanie na swojej hali produkcyjnej, to z pewnością będziesz chciał kupić maszynę do mycia posadzek. Aby przygotować się dobrze do tego zakupu przeczytaj niniejszy wpis, a dowiesz się m.in., jakich błędów unikać oraz poznasz pytania, które otrzymasz przy zakupie maszyny czyszczącej.
W poniższym wpisie opowiem jedną z wielu typowych sytuacji, których doświadczyłem podczas swojej pracy w branży profesjonalnego sprzątania
Dla osób decyzyjnych - kierowników, managerów, dyrektorów, właścicieli firm - udostępniam listę pytań, na które powinni znać odpowiedź, jeśli chcą dobrze przygotować się do zakupu maszyny do mycia podłóg na halę produkcyjną.
Bardzo często dostaję zapytania o ceny różnych urządzeń czyszczących, ostatnio dostałem zapytanie z firmy produkującej suchy lód. Zapytanie zostało wysłane przez asystentkę prezesa i dotyczyło ceny konkretnego modelu maszyny czyszczącej (notabene już nieprodukowanej), co tylko zwiększyło moje zaciekawienie.
Zadzwoniłem do tej osoby i zadałem jej kilka pytań, które zadaję standardowo przy tego typu zapytaniach od klientów. Listę tych pytań znajdziesz poniżej. Dlaczego je zadaję? Otóż pomagają mi one zrozumieć specyfikę obiektu oraz jego funkcjonowanie. Dzięki temu mogę lepiej zrozumieć potrzeby klienta i przyszłego użytkownika oraz lepiej dopasować urządzenie czyszczące do jego wymagań.
Wracając do wspomnianej sytuacji, asystentka nie potrafiła odpowiedzieć na żadne z moich pytań, a zwłaszcza na to, jaka jest wielkość hali produkcyjnej oraz jak często zamierzają myć podłogę? Okazało się, że prezes "wrzucił" jej zadanie pt. znajdź jakąś maszynę czyszczącą do mycia podłóg w naszej hali produkcyjnej. I zostawił samą w konfrontacji z doradcami i sprzedawcami.
Według mnie takie postępowanie jest bez sensu i to zwykła strata czasu. Przekonałem się o tym setki, jeśli nie to tysiące razy. Dlaczego? Asystentka nie ma pojęcia, jakie są ich potrzeby, a prawdopodobnie prezes prawdopodobnie też nie zna się na urządzeniach do czyszczenia posadzek w halach produkcyjnych. W takiej sytuacji pytanie o cenę oraz dostępność konkretnego modelu urządzenia jest po po prostu bezsensowne.
Dlatego uznałem za stosowne po pierwsze poprosić o kontakt z osobą, która opowie o ich obiekcie, a po drugie podpowiedzieć im, co należy uwzględnić przy zakupie maszyny do czyszczenia posadzek na produkcję.
Lista pytań dla osób, które podejmują decyzję o wyborze i zakupie maszyny czyszczącej:
- ile metrów netto (jaką powierzchnię zmywalną, nie zastawioną regałami, paletami) ma posadzka na hali produkcyjnej, którą chcecie myć?
- jak gęsto jest zastawiona przestrzeń na hali urządzeniami, regałami, stanowiskami pracy?
- jakie są zabrudzenia, skąd się biorą?
- z czego wykonana jest posadzka, czy jest nowa czy stara (czy nie ma spękań, ubytków, uszkodzeń)?
- jak często chcecie myć podłogę (raz dziennie, raz w tygodniu)?
- jakie jest najwęższe miejsce, w które chcecie wjechać maszyną czyszczącą?
- ile maksymalnie czasu ma poświęcić Wasz pracownik na mycie podłogi, jeśli nie jest członkiem personelu sprzątającego?
- czy operatorem maszyny bedzie mężczyzna czy kobieta?
Tych pytań może być więcej i mogą być bardziej szczegółowe. Jeśli poświęcisz czas na odpowiedź to z pewnością na tym etapie otrzymasz konkretne oferty cenowe na modele maszyn czyszczących, które z dużym prawdopodobieństwem spełnią Twoje potrzeby.
Przy okazji wspomnę tylko, że maszyna czyszcząca jest tylko częścią technologii sprzątania, jednym z elementów, które w połączeniu z innymi takimi jak:
- rodzaj zabrudzeń,
- źródło zabrudzeń,
- rodzaj posadzki,
- środek czyszczący,
- materiał czyszczący,
- czas sprzątania.
stanowi skuteczne, wydajne i ekologiczne rozwiązanie w zakresie profesjonalnego sprzątania.
Wdrażasz Profesjonalne Sprzątanie? Przygotuj się do tego, a my Ci w tym pomożemy!
autor: Bartosz Wiśniewski, doradca w firmie Haerson Urządzenia Czyszczące i instruktor w Akademii Profesjonalnego Sprzątania