Duża powierzchnia podłóg sportowych na sali gimnastycznej nie zawsze musi być kłopotliwa w utrzymaniu w czystości. Wystarczy mieć odpowiednie sprzęty do sprzątania oraz urządzenia czyszczące. Personel sprzątający w szkołach coraz lepiej radzi sobie z utrzymaniem czystości i higieny w dużych halach sportowych. Przeczytaj, jak to się robi
Jak szybko umyć podłogę sportową na sali gimnastycznej?
Duża powierzchnia podłóg sportowych na sali gimnastycznej nie zawsze musi być kłopotliwa w utrzymaniu w czystości. Wystarczy mieć odpowiednie sprzęty do sprzątania oraz urządzenia czyszczące. Personel sprzątający w szkołach coraz lepiej radzi sobie z utrzymaniem czystości i higieny w dużych halach sportowych, ale mimo tego warto przypomnieć kilka faktów.
Podczas mycia podłóg sportowych należy wziąć pod uwagę, że wykonane są one z delikatnych materiałów np. linoleum. Ten rodzaj wykładziny elastycznej nie jest odporny na mocne środki czyszczące zasadowe lub kwasowe. Co więcej należy stosować pady czyszczące pozbawione ścierniwa.
Tak więc rekomendujemy do tych czynności sprzątania używać środków czyszczących o pH w zakresie 6-8 oraz pady czerwone.
Od czego zacząć mycie podłogi sportowej? Kolejność działań jest następująca:
Najpierw zamiatanie
Zamieść podłogę mopem akrylowym – im szerszy mop tym zadanie będzie szybciej wykonane. Na małe i średnie sale gimnastyczne dobry będzie mop akrylowy do zamiatania o szerokości 100 cm. Na większe powierzchnie najlepszy będzie składany mop akrylowy składany o szerokości 160cm.
Ponieważ mop nie dociera do zakamarków to od czasu do czasu trzeba wymieść kurze z zakamarków za pomocą miotły lub odkurzacza.
Mopowanie podłóg na sucho w celu usunięcia kurzu jest bardzo szybkie. Zamiecenie podłogi sportowej o powierzchni 1000 metrów kwadratowych trwa około 20-25 minut. Największą zaletą tego mopowania jest fakt, że zgarniamy nie tylko piasek, ale również usuwamy kurz i pył szkodliwy dla dzieci.
Mop akrylowy przyda się nie tylko na salę gimnastyczną, ale również do zamiatania na holach i w klasach szkolnych, choć akurat tam przydadzą się mopy o szerokości 40 lub 60 cm.
Mycie podłogi
Wymycie podłogi sportowej np. Linosport do kilkuset metrów kwadratowych za pomocą maszyny czyszczącej trwa około 30-60 minut łącznie z przygotowaniem maszyny i obsługą po zakończeniu pracy. Dodatkowa korzyść to oszczędność wody i środka czyszczącego. Dlatego tak wiele szkół inwestuje maszyny do mycia podłóg.
Mycie maszynowe podłogi na sali gimnastycznej zaczynamy od napełnienia zbiornika wodą wraz ze środkiem czyszczącym. Należy pamiętać, aby do maszyny wlać środek odpowiedni do podłóg sportowych o neutralnym pH, aby nie uszkodzić nawierzchni. Dodatkowo do maszyny czyszczącej należy przytwierdzić pad czerwony, pozbawiony ścierniwa,odpowiedni do delikatnych podłóg sportowych.
Mycie rozpoczynamy wzdłuż dłuższej ściany po przeciwnej stronie wyjścia, tak aby po skończonej pracy opuścić halę sportową nie brudząc wyczyszczonej powierzchni. Po skończonej pracy należy opróżnić zbiorniki maszyny do mycia podłóg oraz wytrzeć do sucha uszczelki oraz gumy ssące. Pad czerwony należy zdjąć z uchwyt padów (padholdera) oraz przepłukać i pozostawić do wyschnięcia.
Mycie podłogi drewnianej typu parkiet w sali gimnastycznej
Bardzo wiele osób obawia się używać maszyny czyszczącej do podłóg drewnianych parkietowych w salach gimnastycznych. Wynika to z tego, że panuje przekonanie, że drewno „nie lubi” wody. Słusznie, nie należy przemaczać podłóg typu parkiet lakierowany aby nie doprowadzić do łódkowania się klepek drewnianych.
Tymczasem warto wziąć pod uwagę, że to właśnie za pomocą maszyny czyszczącej najlepiej myć taką podłogę z drewna, gdyż z jej pomocą można ustawić odpowiednie dozowanie, aby zapewnić minimalny wypływ wody. Dodatkowo maszynę należy doposażyć o specjalny materiałowy bonnet z mikrofazy i za jej pomocą myć delikatnie podłogę.
Dzięki takiemu ustawieniu maszyny na podłodze pozostanie o wiele mniej wilgoci aniżeli po myciu ręcznym za pomocą mopa. Co więcej wilgoć jeszcze szybciej odparuje z powierzchni w porównaniu do mycia tradycyjnego.