Większość modeli maszyn czyszczących oferowanych przez producentów jest wyposażono standardowo w szczotkę szorującą o grubości włosia 0,6-0,7 mm. Profesjonaliści wiedzą, że szczotka nie wystarczy, aby szybko i skutecznie usunąć zabrudzenia z powierzchni posadzki. Przeczytaj na temat wykorzystania padów w maszynach czyszczących.
W codziennej praktyce sprzątania okazuje się, że maszyny do czyszczenia podlóg nie zawsze radzą sobie z zabrudzeniami na powierzchni podłogi. Jak wiecie z analizy koła Sinnera, na skuteczne czyszczenie wpływają 4 czynniki:
- środek chemiczny,
- temperatura roztworu,
- czas oraz
- mechanika.
W tym artykule przedstawimy charakterystykę padów czyszczących, które są składową czynnika mechanicznego w procesie czyszczenia.
Szczotka szorująca czy pad?
Większość modeli maszyn czyszczących oferowanych przez producentów jest wyposażono standardowo w szczotkę szorującą o grubości włosia 0,6-0,7 mm. Profesjonaliści wiedzą, że szczotka nie wystarczy, aby szybko i skutecznie usunąć zabrudzenia z powierzchni posadzki.
Dlatego doradcy techniczny proponują dokupienie uchwytu pada (pad holdera) oraz pad czyszczący dopasowany do rodzaju zabrudzeń oraz materiału podłogi.
Różne podłogi wymagają różnych rozwiązań
Czyszczenie, pielęgnacja i konserwacja podłóg są niezbędne w każdym środowisku, ponieważ nie chodzi tylko o usuwanie kurzu, brudu czy plam. Czysta podłoga jest gwarancją bezpieczeństwa klientów i pracowników, a odpowiednie użycie maszyny czyszczącej i środków do mycia podłóg pozwala dłużej cieszyć się jej znakomitą jakością.
Mycie różnych posadzek wymaga zastosowania różnych rozwiązań. Innych środków i materiałów użyjemy do podłóg gładkich i błyszczących, a innych do powierzchni porowatych czy typowych dla środowisk przemysłowych.
Z tego powodu w świecie profesjonalnego sprzątania akcesoria i użyte środki decydują o efekcie końcowym pracy, a jednym z takich akcesoriów są właśnie pady czyszczące. To za ich pomocą możemy polerować podłogę, szlifować, zedrzeć stare polimery czy po prostu czyścić.
Pad padowi nierówny
Nie tylko maszyna czyszcząca, ale również prawidłowe użycie nałożonych na nią padów ma kluczowe znaczenie dla uzyskania prawidłowego efektu czyszczenia.
Ale jakie jest specyficzne zadanie tych nakładek? Ich zastosowania są różne:
- możesz za ich pomocą odnowić stare podłogi nadając im ponownie blask
- możesz użyć ich podczas codziennego procesu sprzątania
- służą również do końcowego polerowania posadzki
Wybór padów jest kluczem w myciu podłogi. Odpowiednio dobrany zapewni uzyskanie wymaganych wyników przy utrzymaniu maksymalnej wydajności, oszczędzi czas i pieniądze. Za to źle dobrany pad spowoduje stratę czasu lub produktu i może doprowadzić do zniszczenia podłogi.
Jaki pad wybrać?
W tym poradniku znajdziesz opis poszczególnych padów, znaczenie ich kolorów, tak, abyś mógł dobrać odpowiednie rozwiązanie.
Pamiętaj, że nie należy stosować tego samego pada do różnych rodzajów podłogi. Każdy pad jest oznaczony kolorem, który identyfikuje jego chropowatość i zadanie, które jest w stanie wykonać. Przeważnie linia padów składa się z:
Pad z mikrofibry
ten model jest w stanie wniknąć w porowatą powierzchnię płytek kamiennych, usuwając wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Można go wykorzystać również do odświeżenia wykładzin i dywanów. Użyty z pastą polerską może być dobrym rozwiązaniem w polerowaniu podłóg.
Pad z melamin
Pad z melaminy jest nową metodą do doczyszczania posadzek. Dzięki wykorzystaniu specyficznych właściwości pianki mocno skompresowanej (zagęszczonej) uzyskujemy efekt tzw. „wyciskania brudu” z czyszczonych powierzchni. Nadaje się do stosowania we wszystkich automatach szorujących oraz maszynach jednotarczowych.
Padów diamentowych
Składają się z podstawy z dodatkiem włókien naturalnych oraz z olbrzymiej ilości mikroskopijnych diamentów technicznych o różnej gradacji (ziarnistości). Stosowane są do czyszczenia i polerowania podłóg kamiennych, takich jak lastryko, marmur czy granit. Sprawdzą się też świetnie do gresu oraz posadzek betonowych. Posiadają unikalne zalety, które docenią zarówno firmy sprzątające jak i właściciele obiektów. Dzięki padom diamentowym możemy uzyskać wysoki połysk posadzki bez użycia środków chemicznych. Z racji dużej różnorodności posadzek kamiennych zaleca się pracę padami diamentowymi tylko przez osoby wykwalifikowane, z określoną wiedzą. Dla przykładu, posadzki wykonane z twardego granitu będą potrzebowały również profesjonalnych maszyn polerskich o wysokim nacisku. Gradacje padów są różne – od 220 do nawet 11000.
Pad poliestrowy
To właśnie te pady są najczęściej używane. Oznaczone kolorami, z użyciem maszyny czyszczącej, spełniają różne zadania:
a) biały (bardzo miękki) – polerowanie, utwardzanie warstw, nadawanie wysokiego połysku. Sprawdzi się najlepiej z maszyną do polerowania podłogi.
Zastosowanie:
- polerowanie
- utwardzanie wypraw
- nadawanie wysokiego połysku
- używaj suchego lub lekko wilgotnego
b) niebieski (sprężysty) – do punktowego doczyszczania posadzek konserwowanych. Możesz go też użyć do usuwania śladów z powierzchni delikatnych, czy też do usuwania rys.
Z maszyną do mycia podłogi świetnie sprawdzi się w codziennym myciu powierzchni delikatnych, niekonserwowanych.
Zastosowanie:
- doczyszczanie punktowe posadzek konserwowanych
- usuwanie śladów z powierzchni delikatnych
- usuwanie rys z powierzchni konserwowanych
- codzienne mycie powierzchni delikatnych, niekonserwowanych
c) czerwony (sprężysty-delikatny) – do bieżącej pielęgnacji, delikatnego mycia podłóg i metody spray cleaningu. Nadaje się do wszelkiego typu podłóg twardych zabezpieczonych i niezabezpieczonych powłoką ochronną. Można go wykorzystać również do mycia podłóg drewnianych oraz delikatnych posadzek z tworzyw sztucznych, np. PCV czy linoleum. Pad czerwony stosuje się do czyszczenia na mokro i sucho, maszynami czyszczącymi o obrotach głowicy czyszczącej 150-800 obr./min.
Zastosowanie:
- czyszczenie i pielęgnacja metodą „spray”
- mycie powierzchni błyszczących
- uzupełnianie wytartych warstw konserwanta
d) zielony (średnio twardy) – do czyszczenia podłóg na mokro, z użyciem profesjonalnych środków czyszczących i maszyn. Nadaje się do wszelkiego typu posadzek twardych. Doskonale usuwa wszystkie bieżące zanieczyszczenia oraz zniszczoną i zanieczyszczoną powłokę polimerową. Umożliwia wchłonięcie dużych ilości brudu, wosków i polimerów.
Zastosowanie:
- szorowanie posadzek niekonserwowanych
- codzienne mycie podłóg szybkobrudzących się
- usuwanie śladów i konserwantów miękkich
e) brązowy (twardy) – ekstremalnie mocny pad wykonany z odpornych na ścieranie włókien poliamidowych. Do gruntownego doczyszczania mocno zabrudzonych podłóg (z użyciem odpowiednich środków czyszczących. Używając maszyny do czyszczenia możesz doczyścić silnie zabrudzoną posadzkę przemysłową (beton, lastryko, gres). Brązowy pad jest w stanie usunąć stare, nawarstwione powłoki polimerowe i woskowe.
Zastosowanie:
- zdzieranie starych, zabrudzonych powłok polimerowych
- doskonała penetracja czyszczonych nawierzchni
- gruntowne mycie posadzek o różnym stopniu zabrudzenia
f) czarny (bardzo twardy) – najtwardszy pad z gamy padów poliestrowych. Służy do zadań ciężkich – gruntowne czyszczenie silnie zabrudzonych posadzek twardych. W połączeniu z odpowiednimi środkami chemicznymi można za jego pomocą zedrzeć stare powłoki zabezpieczające posadzkę.
Zastosowanie:
- zdzieranie starych zniszczonych wypraw
- doczyszczanie posadzek twardych niekonserwowanych
- skrobanie nawarstwień do naturalnej struktury