Koszty eksploatacyjne maszyn do mycia podłóg odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu efektywności ich pracy. W krótkim okresie największy wpływ na koszty ma intensywność użytkowania, co przekłada się na częstszą wymianę elementów takich jak szczotki, pady czy gumy ssące. W dłuższej perspektywie serwisowanie i wymiana kluczowych części, takich jak filtry czy baterie, mogą stanowić znaczną część całkowitych kosztów obsługi. Przeczytaj więcej na temat #TOC, czyli total owner cost.
Koszty eksploatacyjne w krótkim okresie czasu:
- szczotki szorujące
- pady czyszczące
- gumy zbierające w listwie ssącej
Główny czynnik wpływający na koszty obsługi w krótkim okresie czasu to intensywność użytkowania maszyny czyszczącej. W zależności od tego jak często ją używamy (dziennie/co tydzień/co miesiąc) tak często będziemy musieli wymieniać szczotki/pady czyszczące oraz gumy ssące.
Przed zakupem warto dopytać sprzedawcy, jakie są ceny tych części, ponieważ w zależności marki mogą one się znacznie różnić od siebie.
Koszty eksploatacji w długim okresie czasu
- filtry
- węże
- turbiny ssące
- elektrozawory
- koła
- baterie
Koszty serwisowania i wymiany części – maszyny do mycia podłóg wymagają regularnej konserwacji i wymiany części, takich jak filtry, węże ssące, uszczelki, zawory, turbiny ssące, koła itp. Koszty serwisowania i wymiany części zależą od rodzaju maszyny oraz intensywności jej użytkowania. Przyjmuje się, że w ciągu 5 lat koszty serwisu i wymiany części wynosi około 70% wartości zakupu urządzenia.
Koszty eksploatacji maszyn do mycia podłóg zależą również od rodzaju zasilania maszyny. W maszynach czyszczących o zasilaniu bateryjnym koszty będą wyższe, gdyż trzeba wymienić baterie po ich zużyciu. Z reguły w zależności od umiejętności operatora akumulatory wymienia się raz na kilka lat.
Podsumowanie
Podsumowując, koszty eksploatacji maszyn do mycia podłóg są złożone i zależą od wielu czynników. Administratorzy obiektów, na których wykorzystuje się maszyny czyszczące do mycia podłóg powinni uwzględnić te koszty podczas planowania budżetu oraz regularnie monitorować i kontrolować koszty, aby utrzymać ich na odpowiednim poziomie.