Kiedy opłaca się zainwestować w szorowarkę do podłóg?
W Polsce coraz więcej sprzedaje się urządzeń typu szorowarka do podłóg, zarówno tych jednotarczowych używanych do doczyszczania posadzek, jak również automatycznych szorowarek przeznaczonych do mycia bieżącego podłóg. Silny wzrost popytu zauważamy wraz ze wzrostem kosztów pracy ludzkiej oraz zwiększeniem wymogów czystości i higieny pomieszczeń.
Korelacja ta da się zauważyć również w przypadku zakupu szorowarek do podłóg przeznaczonych nie tylko do dużych obiektów jak magazyny, szkoły czy centra handlowe, ale również w przypadku coraz mniejszych budynków i pomieszczeń takich jak restauracje, kliniki czy przedszkola.
Jak podjąć decyzję o zakupie szorowarki do podłóg?
Aby określić, czy warto zainwestować w szorowarkę do mycia podłóg, warto przeprowadzić analizę oraz porównanie korzyści pomiędzy czyszczeniem maszyną a ręcznym mopowaniem posadzki. Bez wątpienia automatyczna szorowarka do podłóg jest sporym wydatkiem inwestycyjnym, ale warto zwrócić uwagę na korzyści wynikające z jej stosowania.
Porównując koszty zakupu urządzenia, jego eksploatacji oraz serwisu z tradycyjnym ręcznym sposobem utrzymywania czystości na posadzkach utwierdzimy się w przekonaniu, że mopowanie podłóg jest o wiele tańsze. Ale czy na pewno koszt powinien być decydującym czynnikiem przy wyborze sposobu sprzątania?
Właściciele oraz zarządzający obiektami i pomieszczeniami często stoją przed decyzją czy sprzątać ręcznie czy zakupić szorowarkę do podłóg. Okazuje się, że zainwestowanie w maszynę do mycia podłóg opłaca się, gdy spełnione są następujące warunki dotyczące czasu i skuteczności sprzątania.
Duża powierzchnia podłogi do czyszczenia
Jednym z głównych przesłanek do zakupu szorowarki jest duża powierzchnia podłogi do czyszczenia. Jeśli masz taką podłogę, to maszyna do mycia podłóg pomoże usprawnić i przyspieszyć proces mycia. Dotyczy to obiektów o powierzchni nawet 100-200 metrów kwadratowych, o ile nie są one zbyt zatłoczone meblami i wyposażeniem oraz nie są podzielone na mniejsze pomieszczenia, w których trudno operować maszyną.
Częste mycie posadzki
Kolejnym powodem do zakupu szorowarki automatycznej to częstotliwość mycia podłogi. Jeśli podłogi w Twoim obiekcie wymagają regularnego czyszczenia, automatyczna szorowarka do mycia podłóg okaże się bardziej efektywna niż ręczne metody czyszczenia, co może prowadzić do oszczędności czasu i kosztów. Dla przykładu weźmy pod uwagę przychodnię, restaurację lub przedszkole z podłogą o powierzchni 250 metrów kwadratowych. Podłogi w tych obiektach powinny być myte przynajmniej raz dziennie. W takiej sytuacji szorowarka do podłóg skróci ten czas czyszczenia o połowę.
Wyższa jakość czyszczenia szorowarką:
Szorowarki do podłóg zapewniają bardziej dokładne i jednolite czyszczenie niż ręczne metody. Mopowanie podłóg nigdy nie będzie tak samo skuteczne jak czyszczenie za pomocą maszyny do mycia podłóg. Po ręcznym myciu podłóg za pomocą mopa często zostają smugi. Można im zapobiegać poprzez częstą wymianę wody w wiadrze, ale przez to wydłuży się czas sprzątania. Dlatego zmiana sposobu czyszczenia posadzek z ręcznego na mechaniczny poprawia wygląd podłóg oraz podnosi ogólną estetykę i higienę obiektu.>
Oszczędność czasu:
Ewidentnie szorowarka do bieżącego mycia podłóg pozwala zaoszczędzić czas, dzięki czemu personel może poświęcić więcej czasu na inne ważne zadania, takie jak obsługa klientów, utrzymanie innych części obiektu czy zarządzanie. Zatem, jeśli kierownikom obiektów zależy na redukcji czasu poświęcanego na sprzątanie to zasadnym będzie zakup wydajnej szorowarki do podłóg.
Zmniejszenie kosztów pracy szorowarki:
Bardzo podobnie jak w powyżej opisanym aspekcie, redukcja czasu poświęconego na sprzątanie zaowocuje również obniżeniem kosztów sprzątania. Koszt zakupu i utrzymania szorowarki do podłóg może być niższy niż koszt zatrudnienia dodatkowych pracowników do ręcznego mycia podłóg, dlatego warto wziąć to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie szorowarki.
Ułatwienie pracy i bezpieczeństwo:
Szorowarka do mycia podłóg zmniejsza obciążenie fizyczne dla personelu oraz redukuje ryzyko poślizgnięcia się i upadku, co może prowadzić do oszczędności w postaci mniejszej liczby urlopów zdrowotnych czy roszczeń związanych z wypadkami przy pracy. Czyszczenie podłogi za pomocą szorowarki będzie łatwiejsze i mniej męczące dla pracownika aniżeli mopowanie podłogi. Dodatkowo posadzkę po myciu mechanicznym można od razu użytkować, a po myciu ręcznym trzeba odczekać, aż podłoga wyschnie, aby uniknąć ryzyka poślizgnięcia i upadku. Jest to kolejny argument za inwestycją w szorowarkę do podłóg.
Dbanie o środowisko:
Niektóre szorowarki do podłóg są wyposażone w systemy oszczędzające wodę i detergent, co może przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu obiektu na środowisko. Administratorom obiektów, którym zależy na ekologicznym sprzątaniu będą chętniej rozważali zakup szorowarki do podłóg.
Podsumowanie
Analizując powyższe aspekty można łatwo podjąć decyzję o zakupie szorowarki do podłóg. Jeśli kierownikom obiektów będzie zależało na redukcji kosztów i czasu sprzątania, a także polepszeniu efektywności czyszczenia podłóg z pewnością będą chcieli zainwestować w zakup takiego urządzenia jak automatyczna szorowarka do podłóg. Z analizy kosztów zakupu szorowarki do podłóg i eksploatacji jej w ciągu 5 lat wynika, że inwestycja zwraca się przy wykorzystaniu urządzenia na około 400 metrów kwadratowych powierzchni podłogi. Jeśli natomiast bierzemy pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, czyli oszczędność czasu, lepsza estetyka i higiena oraz oszczędność wody i detergentów to zakup szorowarki ma sens nawet w przypadku użytkowania jej na 100 metrach kwadratowych posadzki.
Autor: Bartosz Wiśniewski, doradca w firmie Haerson Urządzenia Czyszczące i instruktor w Akademii Profesjonalnego Sprzątania