Wreszcie znalazłem czas na porównanie i test dużych wózków hotelowych do obsługi pokoi. Od czasu, kiedy jako product manager odpowiadałem za sprzedaż i marketing wózków do hoteli Numatic w latach 2006-2010 sporo się zmieniło na rynku wózków do przewozu czystej oraz brudnej pościeli i ręczników.
Dlatego też postanowiłem sprawdzić i przetestować, który wózek obecnie rządzi w swojej klasie. Interesowały mnie przede wszystkim:
- Pojemność i wymiary wózka
- Rozmiar i liczba kół
- Czy można jeździć wózkiem po bruku
- Dostępność szufladek
Tabelę z porównaniem technicznym (wymiarów, wagi, wyposażenia) można pobrać poniżej. Po kliknięciu poniższego przycisku wpisz swój firmowy adres email, a ja w odpowiedzi wyślę Ci porównanie techniczne 5 największych wózków do hotelu oferowanych na polskim rynku
Do porównania wziąłem 5 najczęściej kupowanych aktualnie modeli wózków:
- Numatic NKT2R
- Filmop Morgan 813
- Filmop Morgan 613
- Fantom Procart Max 2
- Filmop Emotion 0306021
Oto kilka słów o każdym z modeli wózków do hotelu
Wózek hotelowy Numatic NKT2R
Numatic NKT2R to następca legendarnego modelu SKAT22 i NKT22FF. Nic więc dziwnego, że nadal jest często kupowanym wózkiem hotelowym, właśnie ze względu na renomę swoich poprzedników.
Niestety w opinii użytkowników Numatic NKT2R mocno rozczarowuje. Po pierwsze wyposażono go w małe koła – średnica tylko 100 mm. Co prawda można za dopłatą doposażyć go o koła o średnicy 125mm, ale nadal to zbyt mało, aby swobodnie i lekko pchać mocno obładowany wózek do housekeepingu.
Co więcej przejazd przez progi lub szczeliny (np. wejście do windy) grozi wyłamaniem trzpienia koła z podstawy.
Po drugie brak szuflad/kuwet wewnętrznych, które posiadały już wspomnainy model SKAT22 oraz NKT22 nie pozwala na wygodną pracę personelu, który musi znaleźć inny sposób na przechowywanie mydełek, szamponików i reszty galanterii hotelowej.
Po trzecie w Numatic NKT2R nie znajdziecie solidnej podstawy pod workiem, która mogłaby pomóc w transporcie odkurzacza lub zgrzewki butelkowanej wody mineralnej. Podstawy bez kół podporowych wytrzymają jedynie obciążenie zgrzewką papieru toaletowego.
A co jest na plus? Kompaktowe wymiary tego wózka oraz składane boki pozwolą go zmieścić i przetransportować wszędzie tam, gdzie nie zmieszczą się wózki konkurencyjne.
Wózki do hotelu Filmop Morgan 813 oraz 613
Filmop Morgan 813 oraz 613 to modele wózków mało doceniane przez polski housekeeping, aczkolwiek chętnie kupowane przez hotelarzy z południa Europy.
Co wpłynęło na popularność tego wózka? Przede wszystkim dyskretny design – neutralne beże oraz szarości idealnie wkomponowują ten model w otoczenie hotelu, dzięki czemu wózek nie rzuca się w oczy i nie psuje efektów pracy projektantów wnętrz hotelowych.
Ale polskich hotelarzy interesuje nie tylko design. Dla nich liczy się również funkcjonalność. I tutaj Filmop Morgan zaskakuje. Możesz do niego zapakować nie tylko więcej kompletów pościeli i bielizny niż do Numatica, ale również ten wózek będzie się lżej prowadził ze względu na koła o większej średnicy.
Na uwagę zasługuje fakt, że podstawy pod worek są podparte kołem skrętnym. A to oznacza, że możesz przewieźć odkurzacz albo ciężką zgrzewkę wody mineralnej bez obawy, że podstawa pęknie pod obciążeniem.
Kolejnym plusem są szufladki z wkładką do segregacji galanterii hotelowej, które możesz dokupić, jeśli uznasz, że są Ci potrzebne
Czy znalazłem jakieś minusy? Niestety tak. Wózek Filmop Morgana nie ma regulowanych półek oraz ścianki są mocowane na rzepy. Z drugiej strony to zaleta, bo można je szybko zdemontować, wyczyścić i zdezynfekować np. za pomocą parownicy.
Wózek hotelowy Fantom Procart Max 2
Fantom Procart Max 2 to “świeżak” na polskim rynku. Obecny od kilku lat w Polsce zbiera laury za największą pojemność. Na jego półkach można zmieścić największą ilość pościeli oraz bielizny, żaden inny wózek hotelowy mu nie dorówna pod tym względem.
Aby przewieźć tak dużą ilość pościeli i ręczników producent doposażył Procarta w aż 9 dużych kół o średnicy 150mm.
Moją uwagę zwróciły również delikatne ranty na półkach wózka Procart Max 2, zwłaszcza na górnej półce. One dają swobodę postawienia tam dodatkowych kuwet bez obawy, że się zsuną podczas przetaczania wózka.
Niestety nic nie wiem na temat wytrzymałości tego wózka hotelowego oraz odporności na uderzenia i wstrząsy. Za krótko jest używany na rynku, aby się wypowiedzieć na ten temat.
Minusem jest to, że producent nie oferuje kół do jazdy po bruku stąd też wózek Fantom Procart Max 2 można używać tylko wewnątrz hotelu.
Wózek do hotelu Filmop Emotion 0306021
Ten wózek hotelowy to najrzadziej sprzedawany wózek na polskim rynku, najprawdopodobniej ze względu na cenę. Ale za tę cenę oferuje najwięcej funkcjonalności i zalet.
Po pierwsze jest bardzo pojemny, a dodatkowo posiada regulowane półki, co pozwala dostosować wnętrze do swoich upodobań.
Po drugie możesz domówić szuflady z wkładkami segregującymi i umieścić tam dowolną galanterię hotelową.
Po trzecie podstawy pod workami są wyposażone w koła, dzięki czemu możesz tam przewieźć odkurzacz lub ciężką zgrzewkę wody mineralnej.
Po czwarte możesz doposażyć go o dodatkowe drzwiczki, szuflady oraz indywidualny design.
Podsumowanie
Wózki hotelowe można porównywać pod wieloma różnymi względami. Co dla jednego będzie wadą dla innego użytkownika będzie zaletą. W porównaniu wózków do hoteli można też oprzeć się na faktach: wymiarach, wadze, liczbie kół i dostępnych opcjach.
Dlatego zachęcam do pobrania porównania wózków hotelowych