Podłogi elastyczne, takie jak podłogi z PVC i linoleum, są popularnym wyborem w bardzo wielu obiektach typu kliniki, przychodnie, szpitale, szkoły, przedszkola, biura. Mają wiele zalet, takich jak wytrzymałość, łatwość konserwacji i różnorodność wzorów. Niemniej jednak, te rodzaje podłóg mogą napotkać na pewne problemy związane z trwałością i estetyką, które można skutecznie rozwiązać za pomocą zabezpieczenia powłokami polimerowymi.
Jak zachęcić administratora obiektu do skorzystania z usługi zabezpieczenia podłóg czyli tzw. polimeryzację?
- Po pierwsze trzeba znać technologię kładzenia polimerów na podłodze (zwane też akrylowaniem), ta wiedza przyda się z pewnością, kiedy potencjalny klient zainteresuje się tematem i zechce poznać szczegóły techniczne polimeryzacji. Więcej o technologii zabezpieczania podłóg przeczytasz tutaj
- Po drugie trzeba na wylot znać wszystkie korzyści, jakie można uzyskać dzięki zabezpieczaniu podłóg. Klienci mają z reguły różne potrzeby i nie wszystkich przekonują te same argumenty. Trzeba nauczyć się rozpoznawać, na co wrażliwi są poszczególni administratorzy i stosownie do sytuacji dobierać określone zachęty, aby ich przekonać.
- Po trzecie przy sprzedaży usługi akrylowania należy wykorzystać narzędzia typu porównania, kalkulacje, zdjęcia czy prezentację usługową. Jak to zrobić? Przeczytaj poniższy artykuł.
Jakie problemy rozwiązuje polimeryzacja podłóg?
Warstwy ochronne zabezpieczają podłogę przed wnikaniem zabrudzeń głęboko w strukturę materiału podłogowego i w związku z powyższym mamy kilka korzyści.
- Brud utrzymywany na powierzchni warstwy zabezpieczającej łatwiej jest zmyć, co oznacza, że mycie podłogi zabezpieczonej jest tańsze, ponieważ trwa mniej czasu oraz jest mniej męczące dla operatora, wymaga mniej wody i środków czyszczących, co z kolei przekłada się na niższe koszty
- Brud nie wnika w strukturę podłogi, dzięki czemu walory estetyczne podłogi pozostają na tym samym niezmiennym poziomie, podłoga nie szarzeje i nie traci swoich naturalnych kolorów i piękna
- Warstwa zabezpieczająca nie pozwoli potencjalnym mokrym zabrudzeniom zareagować z materiałem podłogowym, dzięki czemu znacznie redukujemy ryzyko odbarwienia podłogi i bezpowrotnego zniszczenia jej pierwotnego wyglądu
Warstwy ochronne zabezpieczają podłogę przed ścieraniem wierzchniej warstwy podłogi, co oznacza, że za pomocą polimeryzacji można utrzymać podłogę w świetnym stanie technicznym przez wiele lat.
Do każdego obiektu budowlanego wnoszony jest kurz, pył i piasek z reguły na podeszwach butów użytkowników. Jest to swojego rodzaju materiał ścierny, który sukcesywnie i bezlitośnie niszczy oraz ściera wierzchnią warstwę podłogi. Jakie są tego negatywne skutki? Oto kilka z nich:
- Na powierzchni podłogi pojawiają się ryski, zadrapania i mikropęknięcia, które sprawiają, że podłoga traci swój blask, a tym samym swój naturalny pierwotny wygląd.
- Matowienie podłogi pogłębia efekt szarzenia lub brązowienia podłogi poprzez wnikanie zabrudzeń jeszcze głębiej w strukturę podłogi.
- Ścieranie się wierzchniej warstwy podłogi jeszcze bardziej naraża ją na potencjalne odbarwienia pod wpływem reakcji chemicznych rozlanych płynów i substancji
- Doczyszczanie zarysowanej podłogi trwa o wiele dłuzej, wymaga mocniejszych środków chemicznych oraz więcej wody, co powoduje zwiększenie kosztów czyszczenia.
Omawiany proces niszczenia podłogi będzie skutkował koniecznością jej szybszej wymiany na nową (już nawet po kilkunastu latach), a to wiąże się z wysokimi nakładami finansowymi. Zerwanie starej zniszczonej podłogi, zakup nowej oraz jej instalacja pociągają za sobą wysokie koszty inwestycyjne i robocizny. Polimeryzacja pozwala na uniknięcie takich kosztów nawet przez kilkadziesiąt lat.
W jaki sposób zachęcić administratora do akrylowania podłogi?
Po pierwsze należy założyć, że administratorzy obiektów nie znają tej metody zabezpieczania podłóg. Aby to zmienić, należy przekazać im taką wiedzę poprzez bezpośrednią rozmowę lub zachęcenie do przeczytania artykułu na ten temat. Dużą rolę może odegrać komunikacja z klientem za pośrednictwem bloga firmowego lub profilu w mediach społecznościowych. Propozycja to dotyczy zarówno firm sprzątających jak i producentów środków i sprzętu do polimeryzacji.
Po drugie należy zaprezentować im porównanie kosztów wymiany zużytej wyblakniętej podłogi na nową do kosztów polimeryzacji. Stosunkowo łatwo jest wyliczyć, ile kosztuje wymiana podłogi oraz ile kosztuje polimeryzacja podłogi, dokonywana nawet raz w roku.
Po trzecie warto uświadomić im ekologiczny aspekt tej metody konserwacji podłóg. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, że środki do polimeryzacji mało mają wspólnego z ekologią to z pewnością ich jednorazowe (dla przykładu raz na rok) zastosowanie ograniczy zużycie wody, środków czyszczących i wody poświęconych na bieżące codzienne czyszczenie posadzki. A to już bardzo konkretnie przekłada się na ekologiczne korzyści i zrównoważony rozwój.
W takim razie od czego zacząć rozmowę z administratorem obiektu, w którego pomieszczeniach została położona podłoga elastyczna?
Mamy kilka strategii sprzedaży:
1. Podłoga jest nowa, piękna, czysta i świeżo oddana do użytku. To najlepszy moment do edukację i uświadomienie administratora.
W tym wypadku najlepszą zachętą do zakupu usługi będzie pokazanie zdjęć podłóg, które nie były odpowiednio konserwowane i zabezpieczone w podobnych obiektach do tego, który użytkuje klient. Dla przykładu, jeśli w tym samym mieście mamy klinikę, która powstała kilka lub kilkanaście lat wcześniej to warto ją odwiedzić i zrobić zdjęcia starej podłogi (z pewnością wytartej, wyblakłej, zniszczonej), a następnie pokazać jej zdjęcia podłogi administratorowi nowego obiektu z odpowiednim komentarzem i wskazówkami, jakie działania należy przedsięwziąć, aby nie dopuścić do takiego stanu, jaki zastanie w starszym obiekcie.
Jaki może być rezultat takiej rozmowy? To zależy, z mojego doświadczenia wynika, że jeśli ograniczeniem jest budżet na sprzątanie, to administratorzy raczej niechętnie będą patrzyli na dodatkowe wydatki finansowe, a swoją decyzję będą raczej bronić argumentem, że jest to nowa podłoga fabrycznie zabezpieczona przez producenta.
2. Podłoga jest jeszcze w dobrym wizualnym stanie, ale już jest użytkowana kilka lat i na jej powierzchni pojawiły się pierwsze zarysowania.
Te zarysowania najłatwiej będzie znaleźć w pobliżu wejścia, przy recepcji, koło schodów lub najczęściej używanych ścieżkach pieszych. Miejscem wyróżniającym się pod względem pierwszych zniszczeń będzie fragment pod krzesłem koło biurka. W takim wypadku warto zrobić zdjęcia tych zarysowań, będą one widocznie na zoomie dobrego aparatu.
Co więcej, już na tym etapie możemy poszukać kontrastów na podłodze, czyli fragmentów podłogi, które są użytkowane z różną intensywnością. Miejsca, które nie są uczęszczane na przykład pod szafkami, albo pod wycieraczką będą kontrastowały nasyceniem koloru w stosunku do fragmentów zasłoniętych lub nieuczęszczanych.
Dokumentację zdjęciową pierwszych zadrapań i zarysowań można dołączyć do emaila prezentującego usługę polimeryzacji wraz z przedstawieniem korzyści wynikających z zabezpieczenia posadzki. Dodatkowy argument w postaci porównania kosztów usługi do kosztu instalacji nowej podłogi powinien podziałać zachęcająco na administratora obiektu.
3. Podłoga jest użytkowana dłuższy czas i wyraźnie widać, że jest zmatowiona i poszarzała.
Bardzo często spotykamy się z podobnymi sytuacjami. Administratorzy obiektów ze sfatygowaną posadzką są niemal pewnymi klientami na zakup maszyny czyszczącej lub usługi doczyszczania podłogi. W tej sytuacji najlepszym argumentem sprzedażowym jest prezentacja usługi. Po prostu należy zaproponować bezpłatne doczyszczenie fragmentu podłogi oraz zabezpieczenie jej odpowiednią ilością warstw ochronnych.
W wyniku tej operacji z pewnością nie odzyskamy pierwotnego wyglądu podłogi, ale przywrócimy jej czysty wygląd, a blask bijący od polimeru podbije nieco kolor materiału podłogowego. Warto wybrać taki fragment podłogi, który jest najbardziej obciążony użytkowaniem i narażonym na zabrudzenia np. okolice wejścia, aby pokazać w dłuższym okresie czasu, jak łatwo i tanio usuwa się zanieczyszczenia z zabezpieczonego warstwą polimeru.
Na zdjęciu poniżej zniszczona i wytarta elastyczna podłoga pcv.
Na zdjęciu poniżej odbarwiona podłoga pcw na skutek rozlania się płynu, który zareagował z materiałem podłogowym.
Jeśli chcesz poznać, na czym polega polimeryzacja podłóg (akrylowanie) oraz jaki jest potrzebny sprzęt do tego skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza poniżej.
Autor: Bartosz Wiśniewski, doradca w firmie Haerson Urządzenia Czyszczące i instruktor w Akademii Profesjonalnego Sprzątania