fbpx
+48 505 505 151
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 YouTube  
kategorie produktów

Sprzątanie profesjonalne

Podczas naszej pracy doradzamy klientom – kierownikom firm sprzątających, hoteli, szkół, przychodni, przedszkoli, itp. – jak sprzątać profesjonalnie, czyli szybko, wydajnie i ekonomicznie. Z reguły tworzymy plany higieny i doradzamy sprzęt do sprzątania na obiektach publicznych (typu  szpitale, szkoły) lub komercyjnych (biura, zakłady produkcyjne) o powierzchni większej od typowego mieszkania czy domu. Poznając specyfikę obiektu oraz wymagania administratorów dobieramy maszyny czyszczące oraz ręczny sprzęt do sprzątania i uczymy, jak radzić sobie z usuwaniem zabrudzeń.

Jednakże wielokrotnie nasi klienci dopytywali, czy można sprzątać profesjonalnie w domach lub mieszkaniach, czyli na obiektach o małym metrażu. Oczywiście, że tak. Wszystkie techniki i metody sprzątania można zaadoptować do potrzeb domowych. Co więcej większość profesjonalnych środków czyszczących można zastosować do usuwania zanieczyszczeń w mieszkaniach. Pójdźmy dalej – znajdziemy nawet profesjonalne maszyny czyszczące, które pomogą nam utrzymać czystość na podłogach i powierzchniach podłogowych.

Zatem jeśli będziemy wiedzieli, czym się posługują firmy sprzątające oraz poznamy korzyści stosowania określonego sprzętu ręcznego oraz wybranych środków chemicznych to osiągniemy nasz cel – posprzątamy szybciej niż dotychczas, mniej się napocimy oraz obniżymy koszty sprzątania. Nie będę wspominał o aspekcie ekologicznym, czyli ochronie środowiska, ponieważ sami dojdziecie do wniosku, że sprzątając profesjonalnie oszczędzacie środowisko.

Ten artykuł ułatwi mi pracę – moi klienci poczytają w domu, jak sprzątać profesjonalnie, a ja nie będę musiał się trudzić na spotkaniach służbowych odpowiadając na te same, co zawsze pytania. Choć zdaję sobie sprawę, że tym artykułem wsadzę również przysłowiowy kij w mrowisko, ponieważ okaże się, że miotły są źródłem kurzu, odkurzacze piorące nie piorą, a lenistwo jest przyczyną powstawania smug na podłodze.

Czyszczenie i usuwanie zabrudzeń

Zacznijmy od początku, czyli omówieniu na czym się opiera sprzątanie profesjonalne. Punktem wyjścia jest suma i współzależność między czterema czynnikami mającymi wpływ na skuteczność usuwania zabrudzeń:

  • chemia (moc i dobór środka czyszczącego do rodzaju zabrudzenia oraz powierzchni, na której zabrudzenie się znajduje)
  • mechanika  (wspomaganie działanie środka czyszczącego np. szorowanie szczotką)
  • czas (rozumiany dwojako, po pierwsze jako okres, w jakim środek chemiczny rozpuszcza zabrudzenia, a po drugie jako częstotliwość wykonywania określonych czynności sprzątania
  • temperatura (temperatura środka czyszczącego, którym czyścimy powierzchnię).

Odpowiednia kombinacja tych czterech wskaźników pozwala szybko i skutecznie usunąć dowolne zabrudzenie z dowolnej powierzchni. Co do chemii to rzecz jasna, że trzeba odpowiednio dobrać środek czyszczący do rodzaju zabrudzenia, mając na względzie rodzaj powierzchni, którą czyścimy. Inny preparat weźmiemy do łazienki (zabrudzenia wapienne, mydlane), a inny zastosujemy w kuchni (zanieczyszczenia tłuszczowe, organiczne). Jeden środek chemiczny nadaje się tylko do podłóg drewnianych, a innym będziemy zmywać posadzkę marmurową.

Biorąc pod lupę drugi czynnik, czyli mechanikę, to przyjrzymy się, czym czyścimy np. wannę – do wyboru mamy ścierkę gąbczastą (tak bardzo ulubioną przez moją żonę), szmatkę z mikrofazy (gładkiej lub pętelkowej), czyścik (np. gąbkę kuchenną z warstwą skrobiącą) lub szczotkę. Każde z tych narzędzi ma inną agresywność czyszczenia, przez co w różny sposób usuwa zabrudzenia – jedne szybciej inne wolniej i mniej dokładnie. Jeśli wezmę ścierkę gąbczastą (ma taką samą agresywność czyszczenia jak miękka strona czyścika), będę musiał użyć mocniejszej chemii nie wyłączając mleczka do czyszczenia. Jeśli wezmę dobrą ścierkę z mikrofazy lub agresywniejszą stronę czyścika, to mogę zastosować łagodniejszy (tańszy) środek czyszczący. Swoją drogą nie lubię mleczka do czyszczenia, bo strasznie się pieni i trzeba dużo więcej wody zużyć, aby wypłukać powierzchnię z mydlin po zastosowaniu tego środka. Profesjonalna chemia do sprzątania jest pod tym względem dużo bardziej komfortowa w użyciu.

Pozostałe czynniki mające wpływ na skuteczność czyszczenia, czyli temperatura i czas są nie mniej ważne. Temperatura wspomaga proces rozpuszczania brudu – każdy o tym wie, kto wybierał program w swojej pralce albo chociaż mył maselniczkę. Tłuste plamy z wykładzin dywanowych schodzą najszybciej pod wpływem ciepłej wody. Natomiast czynnik czasu ma znaczenie przy usuwaniu starszych, nawarstwionych zabrudzeń – musimy zrobić namaczanie i odczekać chwilę, dwie, aby czyszczenie zasadnicze było  szybsze i skuteczniejsze. Dla przykładu warto namoczyć brudną fugę w płytkach na podłodze, aby łatwiej i szybciej usunąć z niej zabrudzenie. Oczywiście, zawsze możemy użyć mocniejszej, agresywniejszej chemii, ale z pewnością będzie drożej, niekoniecznie szybciej, a na pewno ze szkodą dla fugi w podłodze i środowiska.

Wydajność sprzątania

Analiza sprzątania pod kątem współzależności wyżej opisanych czynników spowoduje, że nauczymy się czyścić skutecznie oraz ekonomicznie. A co z szybkością pracy? Jak osiągnąć dobrą wydajność sprzątania? Jak wyczyścić np. podłogę w czasie 2-krotnie krótszym niż robi to sąsiad lub koleżanka? Jak wymyć okno w przerwie na reklamę telewizyjną? Z pomocą przyjdzie nam znajomość sprzętu do profesjonalnego sprzątania oraz techniki posługiwania się tym sprzętem. Podpatrywanie czynności wykonywanych przez personel firm sprzątających pozwoli nam zaadoptować ich metody pracy do zastosowań domowych.

Przegląd wyposażenia pani sprzątaczki w firmie sprzątającej możemy zacząć np. od mopa do zamiatania z niebieskim wkładem akrylowym. Okazuje się, że tym narzędziem mogę zamieść podłogę trzy razy szybciej i dokładniej niż zwykłą miotłą. Co więcej mop akrylowy nie kurzy, czyli nie wzbija kurzu podczas zamiatania, tak jak robi to miotła. Zatem po zamiataniu nie będę musiał ponownie ścierać kurzu z czarnej ramy telewizora lub szklanej półki na ścianie.

Podkreślmy raz jeszcze: mopem do zamiatania sprząta się szybciej i dokładniej, a do tego bezkurzowo. To właśnie dlatego akrylowy mop do zamiatania z niebieskim wkładem stał się numerem jeden w wyposażeniu każdej firmy sprzątającej. Dziś tego mopa stosuje się w każdej nowoczesnej szkole, szpitalu, markecie czy magazynie. Dzięki niemu zamiata się wydajnie i dokładnie. A zamiatać niestety trzeba, ponieważ jest to jeden ze sposobów na zapobieganie powstawaniu smug w trakcie mycia podłóg. Dodatkową korzyścią z zastosowaniu mopa do zamiatania jest to, że można ograniczyć (nie zrezygnować) stosowanie odkurzacza. Tam, gdzie wnosi się do mieszkania dużo piasku lub hodujemy pupila o bujnej sierści nie trzeba wyciągać codziennie odkurzacza z szafy, żeby pozbyć się luźnych zanieczyszczeń. A to już są wymierne korzyści w postaci zaoszczędzonej energii elektrycznej.

Odkurzanie podłóg

Do czyszczenia dywanów i wykładzin dywanowych potrzebny jest odkurzacz. Może być zwykły odkurzacz (choć na rynku są dostępne odkurzacze profesjonalne w cenie domowych), ale potrzebna nam do niego turboszczotka. Ta przystawka pozwala nam kilka razy szybciej i dokładniej odkurzyć powierzchnię dywanową lub chodnik, co więcej fantastycznie szybko zbiera sierść zwierząt. Kiedy pierwszy raz użyłem turboszczotki do odkurzania dywanu byłem zachwycony do tego stopnia, że od razu zakupiłem małą turboszczotkę do tapicerek meblowych, dzięki czemu usuwanie kłaków po moich dwóch kotach nie stanowiło żadnego problemu. Żyć nie umierać. Im więcej mamy dywanów do odkurzania tym bardziej inwestycja w turboszczotkę nam się zwróci.

Posługując się odkurzaczem na powierzchniach twardych takich jak płytki, parkiet lub panele zawsze korzystam z tzw. parkietówki, czyli lekkiej szerokiej ssawki z włosiem. Jest o wiele lepsza i wygodniejsza w odkurzaniu od standardowej ssawki (2-funkcyjnej typu klik-klak). Dzięki temu, że włosie szczotki jest rozmieszczone inaczej niż w zwykłej szczotce odkurza się szybciej i łatwiej. Dokładniej usuniemy chociażby piasek czy kurze z powierzchni podłogi a jednocześnie mniej się zmęczymy przy odkurzaniu. Łatwo się tą ssawką posługiwać przy odkurzaniu również ścian i innych powierzchni ponadpodłogowych.

Mycie podłóg

Po usunięciu kurzu, drobin piasku lub innych drobnych śmieci możemy przystąpić do mycia podłóg. Najwięcej skarg i utyskiwań pada na smugi, które powstają w trakcie mycia i które psują widok ładnej podłogi po jej wyschnięciu. Jak ich uniknąć? Oto przyczyny powstawania smug:

  • Nie zamieciona podłoga – luźne zanieczyszczenia w kontakcie z wodą dodatkową brudzą podłogę w trakcie mycia
  • Zbyt duża ilość detergentu rozpuszczona w wodzie – nadmiar chemii zawsze pozostaje na podłodze, czyniąc ją lepką i podatną na przywieranie nowych zabrudzeń
  • Brudna woda w wiadrze – myjąc podłogę i płucząc mopa przenosimy zabrudzenia z podłogi do wiadra, przez co woda staje się zanieczyszczona
  • Brudny mop – każdy wkład do mopa nawet profesjonalny ma swoją ograniczoną chłonność, jeśli będziemy myć brudnym mopem nie spodziewajmy się rewelacyjnego wyglądu podłogi
  • Niewłaściwy wkład do mopa – zdarza się, że przyczyną powstawania smug będzie nieodpowiedni materiał, z którego wykonany jest mop
  • Nadmiar zabrudzeń na podłodze – żaden mop nie pomoże, trzeba wziąć szczotkę lub maszynę czyszczącą i doczyścić podłogę.
  • Niewłaściwie dobrany środek czyszczący do rodzaju zanieczyszczeń

Podsumowując, aby dobrze wymyć podłogę, trzeba spełnić kilka ważnych warunków, najważniejsze z nich to zamieść lub odkurzyć dokładnie podłogę, zastosować odpowiedni środek do mycia w odpowiedniej dawce i w momencie, kiedy woda w wiadrze staje się brudna wymienić ja na czystą. Ważny jest również odpowiedni dobór mopa oraz jego częste płukanie, a także pranie raz na kilka myć podłogi (oczywiście jeśli mamy wymienny wkład).

Mopy do mycia podłóg

Będąc przy temacie mopów można poruszyć kolejną ważną kwestię: jaki mop do mycia podłóg? Płaski czy sznurkowy? Domowy czy profesjonalny? Lekki czy ciężki? Składany czy sztywny? Kieszeniowy, zapinany czy na rzep? A może spraymop? Z jakim wkładem: bawełna, włókno sztuczne czy mikrofaza ? Z wyciskarką czy bez? Głowa boli od liczby opcji. Znajomym zawsze doradzam mop profesjonalny – ponieważ są trwalsze, można dokupować wkłady wymienne i lepiej myją niż te domowe za kilkadziesiąt złotych. Ja mam swój ulubiony zestaw mopa płaskiego i kiedyś go zaprezentuję w osobnej publikacji.

Kilka rad praktycznych: bardzo zabrudzone podłogi należy przemyć najpierw na mokro (odcisnąć nadmiar wody i zostawić wkład mokrym, tak żeby nie kapała z niego woda) i po chwili (5 minut) przemyć raz jeszcze na wilgotno mocno odciśniętym mopem, tak aby zebrać i wchłonąć pozostałość wody z pierwszego przemycia. Im więcej płynu czyszczącego w wiadrze tym rzadziej musimy zmieniać wodę na czystą. Nie musimy płukać wkładu do mopa, jeśli mamy kilka wkładów – wystarczy nasączyć środkiem myjącym każdy z nich i po każdym przemyciu około 20 metrów założyć następny. Po skończonej pracy wypłukać lub wrzucić do pralki. Aby podłoga wyschła szybciej jeden z wkładów zostawmy suchy, można na zakończenie jeszcze raz przemyć suchym wkładem ściągając nadmiar wilgoci. Wkłady do mopów osiągają pełną chłonność dopiero po ich wypraniu w pralce. Nie stosujmy do ich prania środków zmiękczających, zwłaszcza do wkładów z mikrowłókna.

Druga część artykułu o profesjonalnym sprzątaniu wkrótce:)

Autor  Bartosz Wiśniewski jest właścicielem sklepu internetowego euro-mop.pl oraz firmy HAERSON, autoryzowanego dealera urządzeń czyszczących Numatic.

Artykuł jest objęty prawami autorskimi, przed jego skopiowaniem uzyskaj zgodę autora.

 


Zainteresował Cię nasz artykuł?

                                         Polub nasz fanpage social facebook box blue icon google icon youtube icon

prawa autorskie

Nowości

Masz pytania?
Nie znalazłeś tego czego szukasz?
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Jak finansować zakup urządzeń czyszczących?
Skąd pozyskać środki?

+48 505 505 151
  • Producenci

  • Działamy w całej Polsce

    Działamy na terenie całego kraju

    Organizujemy pokazy na terenie całego kraju, skontaktuj się z nami

  • Nasi klienci

  • Certyfikat rzetelności

  • Działamy w na terenie całej Polski: Obsługujemy klientów zarówno biznesowych jak i indywidualnych na terenie całego kraju. Skontaktuj się z nami, a zapewnimy Tobie profesjonalną opiekę i doradztwo w zakresie urządzeń i maszyn czyszczących Numatic.
  • Obsługujemy klientów: Dostarczamy urządzenia i maszyny do sprzątania angielskiej firmy Numatic dla firm sprzątających, szkół, przedszkoli, sklepów i marketów, magazynów, hal produkcyjnych, hoteli, pensjonatów, restauracji,  ośrodków sportowych, budownictwa.
  • Serwis i naprawa urządzeń czyszczących: Nasi klienci korzystają z wykwalifikowanego serwisu maszyn czyszczących Numatic. Dysponujemy mobilnymi technikami wyposażonymi w części zamienne i akcesoria. Realizujemy również serwis Numatic Door-To-Door.
  • Sprzedajemy markowe produkty: W naszej ofercie znajdziesz uznane na świecie urządzenia i maszyny czyszczące angielskiego producenta Numatic. Możesz być pewien wysokiej jakości sprzętu do sprzątania ich bezawaryjnej pracy przez długie lata.
  • W naszej ofercie znajdziesz: urządzenia i maszyny czyszczące, mopy profesjonalne i wózki do sprzątania, szorowarki i polerki do czyszczenia podłóg, odkurzacze biurowe i hotelowe, odkurzacze piorące i przemysłowe.
  • Zapewniamy profesjonalne szkolenia i doradztwo: Jesteśmy od ponad 10 lat w branży profesjonalnego sprzątania. Prowadzimy szkolenia i zapewniamy doradztwo dla tych klientów, którzy chcą obniżyć koszty sprzątania i zwiększyć wydajność pracy.
/* */