Sprzątanie klatek schodowych to jedna z najprostszych usług wykonywanych przez firmy sprzątające. Zanim zarekomenduję odpowiedni sprzęt do tego rodzaju zadań to najpierw napiszę kilka słów o samej technologii sprzątania ręcznego oraz o błędach personelu sprzątającego.
Największym problemem na klatkach schodowych są zanieczyszczenia wnoszone z chodników, parkingów, hal garażowych. Zabrudzenia migrują do wewnątrz bloku mieszkalnego i najwięcej znajdziemy ich przy wejściu na hol główny na parterze. Są to najczęsciej piasek, pył, kurz, zeschnięta trawa czy też liście. Zdarzają sie również zabrudzenia mokre np. z cieknącego worka na śmieci lub rzadko spotykane odchody zwierząt.
Najważniejszym narzędziem do walki z wnoszonym brudem są oczywiscie wycieraczki. Im dłuższy ciąg czyszczący tym lepiej. Niemniej warto zwrócić uwagę na fakt, że jest wycieraczki nie są grube, nie są często odkurzane (lub trzepane) to niestety nie spełnią swojego zadania.
W porze deszczowej musimy liczyć się z mokrymi śladami po butach i błotem, a w porze zimowej znajdziemy błoto pośniegowe i mieszankę piasku z osadami solnymi. Nie są to zabrudzenia trudne do usunięcia, ale przysparzają one kłopotu szczególnie tym firmom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z profesjpnalnym sprzątaniem.
Ze względu na fakt, że wspólnoty mieszkaniowe słyną z niskich stawek cenowych, jakie płacą za sprzątanie firmom sprzątającym, to te odwdzięczają się usługami o bardzo niskiej jakości i wykonywanych szybko bez analizy efektów. To z kolei powoduje, że najczęściej widzimy smugi na posadzkach. Zwłaszcza tych posadzkach, które nie maskują brudu oraz są trudne do utrzymania w czystości np. porowatych lub chłonnych.
Zabrudzenia na posadzkach w klatkach schodowych wymagają bardzo dużej ilości wody do wypłukania rozpuszczonych zabrudzeń. Największym błędem personelu sprzątającego jest fakt, że myje podłogę na raz, podczas gdy prawidłowa technologia redukująca smugi to mycie na 2 razy. Za pierwszym razem pokrywamy podłogę płynem myjącym, a za drugim dopiero mopujemy podłogę czystą wodą zbierając rozpuszczone zabrudzenia.
Mopowanie podłogi w klatkach mieszkaniowych za pomocą mopów płaskich moim zdaniem mija się z celem. Mopy płaskie nie są w stanie wchłonąć zabrudzeń nie pozostawiając smug, zwłaszcza, że woda w wiaderkach często nie jest wymieniana na świeżo. Najczęściej już po pierwszym płukaniu wkładu mopa woda w wiadrze stanie się mętna, a po drugim płukaniu już całkowicie szara. Im rzadziej w tygodniu sprzątamy klatki tym woda w wiadrze ciemniejsza:).
Dlaczego personel nie wymienia wody w wiadrze tak często jak powinien? Oto najczęstsze powody:
- pośpiech
- zmęczenie
- odległość od punktu czerpania wody
- lenistwo
Kolejny problem to używanie wyciskarek szczękowych w wózkach do sprzątania lub pojedynczych wiaderkach na kółkach. Wyciskarki szczękowe podczas odciskania mopa zwijają go w taki sposób, że trudno jest wypłukać zabrudzenia z włókien wkładu do mopa. W wyciskarkach czołowych wypłukiwanie zabrudzeń jest o wiele skuteczniejsze.
Podsumowując – prawidłowa technologia sprzątania klatek schodowych, jeśli chodzi o ręczne mycie podłóg to:
- Instalacja ciągu wycieraczek
- Częste odkurzanie wycieraczek i zamiatanie całej strefy wejścia
- Zamiecenie całej powierzchni posadzki tuż przed myciem
- Pierwsze mycie podłogi w celu rozłozenia płynu czyszczącego
- Drugie mycie podłogi w celu zebrania rozpuszczonych zabrudzeń
- Częsta wymiana wody na czystą w wiadrze
A o to lista sprzętu, która bedzie niezbędna do mopowania podłogi na schodach, korytarzach oraz windach.
Warto rozważyć dokupienie do powyższego zestawu:
- kuwety bocznej do wózka
- podstawy pod mop
- dodatkowego wkładu szorującego do mopa płaskiego
- zapasowych wkładów do mopa sznurkowego
- wyciskarki czołowej do wózka
Jesli chodzi zaś o drobny sprzęt ręczny do sprzątania to na klatkach schodowych często przydaje się uchwyt padów prostokątnych wraz z róznymi padami.
Do wyboru masz następujące rodzaje padów prostokątnych:
- pad czarny – grube włókno nylonowe lub poliestrowe z posypką ostrego węgliku krzemu, mocny, agresywny, niebezpieczny w stosowaniu, może zarysować nawet beton lub kamień naturalny,
- pad brązowy – podobnie jak czarny, ale trochę mniej węgliku krzemu, przez co jest mniej ostry od pada czarnego.
Powyższe pady nadają się do ostrego szorowania i zdzierania różnych zabrudzeń, ale trzeba uważać, aby nie zarysować powierzchni.
- Pad zielony – cieńsze włókna nylonowe lub poliestrowe impregnowane żywicą z tlenkiem aluminum, miększy i mniej agresywny do szorowania podłóg, ale nadal może uszkodzić np. szkło, szyby, stal nierdzewną, drewno,
- Pad czerwony – bezpieczny w stosowaniu ponieważ nie zawiera żadnego ścierniwa. W porównaniu do pada białego ma nieco grubsze włókna,
- Pad biały – cienkie włókna, miękki, delikatny, przydaje się na nieodpornych na szorowanie powierzchniach np. akryl, szkło, drewno.
I na koniec 2 pady specjalistyczne, które mogą się przydać w różnych sytuacjach:
- pad prostokątny „trawka” – do czyszczenia podłóg strukturalnych, porowatych, płytek ryflowanych, antyposlizgowych, z wypustkami i fugami, dociera głęboko tak jak szczotka szorująca
- pad z melaminy, pad piankowy – do czyszczenia podłóg mikroporowatych typu gres z odsłonietymi porami, przyspiesza usuwanie brudu.