Wielu kierowników i dyrektorów szkół jest świadoma, że maszyny do mycia podłóg są nieodzowne w każdej szkole. Dzięki nim można posprzątać duże powierzchnie szybko i skutecznie, oszczędzając przy tym wodę oraz czas. W dzisiejszych czasach, gdzie woda, prąd oraz praca ludzka są niezwykle drogie, maszyny czyszczące będą podstawowym narzędziem, które ograniczy wydatki związane ze sprzątaniem.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak rodzaje pomieszczeń wpływają na wybór maszyny
- typowe rodzaje zanieczyszczeń dla szkół
- jakie pady czyszczące do różnych posadzek
- pobierzesz porównanie maszyn czyszczących dla szkół
Kierownicy i dyrektorzy szkół mają nie lada zadanie
Kierownicy i dyrektorzy szkół mają na co dzień duże problemy z zapewnieniem wysokiego poziomu estetyki i higieny w swoich obiektach. Oto najczęstsze powody:
- bardzo duże natężenie ruchu wewnątrz – tłumy uczniów i pracowników,
- niskie budżety na sprzątanie,
- mało fachowych rąk do pracy,
- częste urlopy i zwolnienia chorobowe.
W świecie edukacji, gdzie higiena i czystość odgrywają ważną rolę, odpowiednia maszyna do mycia podłóg to duża pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Ułatwieniem w podjęciu decyzji o zakupie odpowiedniego modelu będzie zrozumienie podstawowych parametrów, które powinno się wziąć pod uwagę przy wyborze takiego sprzętu.
Od czego zacząć przy wyborze maszyny czyszczącej?
Na co my zwracamy uwagę kierownikom i dyrektorom szkół, którzy zwracają się do nas o poradę? Oto kilka najważniejszych punktów do analizy przy wyborze maszyny do mycia podłóg w szkole.
Wybór maszyny do mycia podłóg w szkole wcale nie jest prosty, ponieważ w budynkach szkolnych znajdziemy bardzo wiele różnych rodzajów pomieszczeń oraz rodzajów posadzek, które determinują wybór odpowiedniej maszyny.
Przyjrzyjmy się pomieszczeniom:
- klasy i pracownie – ciasne pomieszczenia, zastawione ławkami i stolikami, trudno się przecisnąć z dużą maszyną
- korytarze i hole – długie, puste przestrzenie – łatwo i szybko się myje dużą maszyną do podłóg
- sala gimnastyczna – oj, tu trzeba się nachodzić, aby przemyć podłogę – przydałaby się maszyna z fotelem dla oepratora:)
- stołówka – podobnie ciasno jak w klasie, zamiast mopa lepsza będzie mała zwinna maszyna
- szatnie i łazienki – też ciasno:)
A co z posadzkami? Najczęściej spotykamy podłogi wykonane z:
- płytki ceramiczne typu gres
- wykładziny elastyczne typu pcv, linoleum
- sztuczna podłoga sportowa
- lastryko w starszych budynkach
- podłogi drewniane i parkiet w starszych budynkach
Wydajność maszyny czyszczącej dopasowana do potrzeb szkoły
Maszyny sprzątające różnią się między sobą:
- rozmiarem szczotek szorujących
- pojemnością zbiorników
- rodzajem zasilania (na kabel lub baterie)
Powyższe parametry mają wpływ na wydajność czyszczenia, czyli jak szybko personel może umyć podłogę za pomocą maszyny.
Gabaryty i mobilność maszyny do mycia podłóg
Szkoły często mają skomplikowane plany budynków z wieloma korytarzami i schodami. Nie w każdej szkole jest winda. Ważne jest, aby wybrać maszynę, która poradzi sobie z takimi przeszkodami. Zwróć uwagę na rozmiar i ilość pomieszczeń do sprzątania.
Małe maszyny mogą spowolnić pracę na dużych powierzchniach powierzchniach jak hole, korytarze czy sala gimnastyczna. Z kolei zbyt dużą maszyną trudno będzie manewrować w ciasnych pomieszczeniach.
Akcesoria odpowiednie do rodzaju posadzki
Niektóre maszyny są wyposażone w różne rodzaje szczotek, szczotek walcowych, padów, które są odpowiednie dla różnych typów posadzki. W szkołach najczęściej mamy podłogi elastyczne (np. pcv, linoleum) czy płytki ceramiczne (np. gres).
Wybór odpowiednich akcesoriów pomoże ochronić podłogi przed uszkodzeniami, a także zapewnić skuteczne czyszczenie. W szkołach najczęściej sprawdzają się maszyny czyszczące wyposażone w:
- uchwyt do padów
- pady czerwone do czyszczenia posadzek sportowych
- pady niebieskie do czyszczenia posadzek pcv, linoleum i innych elastycznych
- pady zielone do posadzek z płytek ceramicznych i lastryko
- pady piankowe do doczyszczania podłóg różnego typu
- pady brązowe do zdzierania powłok polimerowych (dotyczy szorowarek do doczyszczania podłóg przed polimerowaniem tj. zabezpieczaniem podłóg)
Rodzaj zasilania:
Niektóre maszyny do mycia podłóg są elektryczne, inne są napędzane akumulatorami. Wybór między nimi będzie zależał od preferencji użytkownika i od wielkości budżetu. Maszyny do czyszczenia podłóg bateryjne są droższe od kablowych.
Sprawny serwis:
Nawet najlepsza maszyna nie sprząta, gdy jest zepsuta. Dlatego wybierając producenta lub dostawcę sprzętu, warto zwrócić uwagę na jakość oferowanego serwisu. Sprawność działania serwisu można ocenić po:
- stanie części zamiennych
- dostępie do schematów serwisowych
- czasie reakcji serwisu na zgłoszenie serwisowe
Podsumowanie
Moim zdaniem warto poświęcić więcej czasu na analizę powyższych kryteriów, aby dokonać optymalnego wyboru. Dobrym rozwiązaniem będzie również skonsultowanie się z doradcą techniczno-handlowym, aby upewnić się w dokonanym wyborze przed dokonaniem zakupu.