Poniższy tekst jest kontynuacją artykułu zatytułowanego “Odkurzacze piorące i pranie dywanów, wykładzin i tapicerek” zamieszczonego na stronie sklepu euro-mop.pl pod adresem http://euro-mop.pl/pl/static/odkurzacze-piorace-i-pranie-dywanow-wykladzin-i-tapicerek.html
Prespray i pranie dywanów - krok nr 2, czyli moc rozpuszczania zanieczyszczeń
Drugim krokiem w trakcie prania dywanów, wykładzin i tapicerek to prespray, czyli namoczenie pranej powierzchni dywanowej. Po przeprowadzeniu działań czyszczących w kroku pierwszym, czyli usunięcia na sucho wszelkich luźnych zanieczyszczeń z powierzchni dywanu oraz “głębi”, czyli z pomiędzy włókien za pomocą np. turboszczotki, mamy przygotowany dywan do nanoszenia środków piorących. Wykładzina i jej włókna z zabrudzeniami przyklejonymi do włókien. Jednym ze sposobów na ich usunięcie jest właśnie prespray. Namoczenie dywanu środkiem rozpuszczającym brud jest działaniem, które wspomoże nasz proces prania dywanu. Prespray najłatwiej można nanieść za pomocą spryskiwacza ciśnieniowego. Obfite spryskanie wykładziny odpowiednim presprayem przed praniem zasadniczym pozwoli na rozpuszczenie zabrudzeń oraz wspomoże ich odrywanie od włókien runa. Można powiedzieć, że w tym wypadku chemia wykonuje za nas część pracy.
Bonnetowanie, szamponowanie, wcieranie prespray - działanie mechaniczne
Po namoczeniu dywanu w trakcie prania, nałożeniu prespraya możemy wspomóc oderwanie się przyklejonego zabrudzenia do włókien poprzez działania mechaniczne jak na przykład szorowanie urządzeniem jednotarczowym (szorowarką) wyposażony w bonnet lub szczotkę do szamponowania bądź na przykład 2-szczotkową szorowarką walcową lub w ostateczności szczotką ręczną (np. przy praniu tapicerek). Przeszorowane runo poddaje się działaniu mechanicznemu, dzięki czemu rozpuszczone zabrudzenia z łatwością odrywają się o włókna dywanu. Efekt prania będzie kilka razy lepszy aniżeli z pominięciem tego etapu. Co więcej szorowanie wspomoże usunięcie miejscowych wyraźnych plam. Niniejszy artykuł jest własnością jego autora - nie kopiuj go bez jego zgody. Na tym etapie nie warto stosować dodatkowej chemii - liczymy na to, że dobry prespray rozwiąże nam kłopot i rozpuści wszystkie tkwiące w wykładzinie dywanowej zanieczyszczenia.
Pranie dywanu za pomocą odkurzacza piorącego
Krok czwarty to użycie odkurzacza piorącego, który niestety nie pierze, ale tylko wypłukuje zabrudzenia tkwiące w dywanie. W odkurzaczach do prania dywanów o małych pompach i małych wydajnościach nie ma mowy o praniu, gdyż roztwór roboczy jest podawany na włókno pod małym ciśnieniem i siła tego podawania nie jest w stanie oderwać przyklejonych włókien do włókna. Czas działania chemii również jest liczony w ułamkach sekund, zatem również znikomy jest jego udział w rozpuszczaniu zabrudzeń. Proces ekstrakcji może być wspomagany wyższą temperaturą płynu np. w przypadku usuwania zabrudzeń pochodzenia tłuszczowego. Co innego, gdy używamy odkurzaczy piorących z pompami o wysokiej wydajności i ciśnieniu. Tutaj siła podawania chemii jest na tyle duża, że pod jej wpływem brud jest odrywany od włókna.
Najlepszy efekt prania dywanów
Tak więc, aby uzyskać najlepszy efekt prania należy wspomóc się dodatkowymi działaniami przed użyciem odkurzacza piorącego. Jeśli należycie i starannie usuniemy zanieczyszczenia luźne, rozpuścimy zanieczyszczenia przyklejone do włókien, oderwiemy zabrudzenia od włókien oraz usuniemy je za pomocą odkurzacza do prania to uzyskamy najlepszy efekt prania dywanów i tapicerek.
Autorem artykułu jest Bartosz Wiśniewski, właściciel firmy Haerson, autoryzowanego dealera urządzeń czyszczących Numatic oraz sklepu internetowego EURO-MOP.pl