RENOWACJA POWŁOKI ZABEZPIECZAJĄCEJ POPRZEZ USUNIĘCIE WIERZCHNIEJ WARSTWY
W dłuższym okresie czasu powłoka zabezpieczająca ulega ścieraniu, zmatowieniu, pojawiają się również zarysowania. Poziom zabezpieczenia podłogi powłoką zaczyna się obniżać, a wygląd powłoki staje się nieatrakcyjny. W takim wypadku należy odnowić powłokę poprzez usunięcie wierzchniej warstwy i wyrównanie wszelkich zarysowań i miejscowych uszkodzeń powłoki. Jest to prosta i mało kosztowna metoda renowacji powłok zabezpieczających. Jej celem jest przygotowanie powłoki do nałożenia nowych 1-2 warstw powłoki.
1. Opróżnij pomieszczenie z mebli.
2. Starannie pozamiataj posadzkę korzystając z mopa akrylowego (1).
3. Użyj skrobaka lub szpachelki, aby usunąć przylegające zabrudzenia np. taśmę, naklejki, gumę itp (2).
4. Stosując się do instrukcji na etykiecie rozcieńcz środek KLEEN KLARCITRO lub BLUE STAR w zbiorniku automatu szorująco-zbierającego lub maszyny jednotarczowej (3).
5. Zacznij szorować posadzkę maszyną używając do tego celu odpowiedni pad czyszczący - ETC MONSTER. Pracuj w taki sposób, aby niedopuścić do wyschnięcia środka czyszczącego zanim zostanie zebrany z powłoki (4).
6. Skorzystaj z pada prostokątnego, aby doczyścić narożniki oraz krawędzie pomieszczenia.
7. Użyj zbieraka podłogowego oraz mopa z czystą wodą do zebrania brudnej wody z narożników, krawędzi oraz innych miejsc niedostępnych dla maszyny (5).
8. Zbierz dokładnie brudną wodę z posadzki za pomocą automatu szorująco-zbierającego lub odkurzacza do zbierania wody (6).
9. Starannie przemyj posadzkę korzystając z czystego mopa oraz czystej wody. Na dużych powierzchniach staraj się często wymieniać wkład do mopa na czysty oraz wymieniać wodę w wiadrze (7).
10. Powtórz całą procedurę zmywania czystą wodą jeśli zauważysz jakiekolwiek smugi. Powłoka po przeszorowaniu powinna mieć jednakowy satynowy połysk.
11. Pozwól posadzce dokładnie wyschnąć przed nałożeniem nowej warstwy polimeru.
12. Nałóż 1-2 warstwy nowej powłoki zabezpieczającej (8).
13. Pozwól nałożonej powłoce nie tylko wyschnąć, ale również utwardzić się poprzez dokładnie związanie się cząstek polimeru ze sobą. Czas wiązania się molekuł zależy od warunków panujących w pomieszczeniu oraz rodzaju powłoki.
PIELĘGNACJA POWŁOK ZABEZPIECZAJĄCYCH
Metoda typu "spray-buffing" ma na celu pielęgnację powłoki zabezpieczającej poprzez wyrównanie lekkich zarysowań i miejscowych zmatowień polimeru zwłaszcza w miejscach mocno eksploatowanych przez użytkowników podłogi. Nakładany w trakcie tego procesu środek KLAR CITRO w roztworze 10% lub KLEEN CLEANER (rozcieńczenie 1:4 lub 1:8) uzupełnia powstałe ubytki w powłoce, powoduje usunięcie zarysowań oraz odnowienie właściwego połysku posadzki.
1. Upewnij się, że podłoga jest czysta i sucha. W razie konieczności zamieć i umyj posadzkę wykorzystując do tego profesjonalne mopy i maszyny czyszczące.
2. Delikatnie spryskaj niewielki fragment powierzchni środkiem KLEEN KLAR CITRO lub KLEEN CLEANER. Zacznij od końca pomieszczenia i poruszaj się tyłem w stronę wyjścia. Do nakładania środka wykorzystaj spryskiwacz ręczny lub przytwierdzony do maszyny jednotarczowej (1).
3. Załóż czerwony pad ETC i przepoleruj powłokę stosując szybkoobrotową maszynę jednotarczową (300 - 500 obrotów/min). Wykonując odpowiednie wahadłowe ruchy maszyną usuń wszelkie zarysowania z wierzchniej warstwy powłoki (2).
4. Powtórz polerowanie dla uzyskania lśniącego wyglądu podłogi.
5. Zwróć uwagę na szczególnie zniszczone fragmenty powłoki zwłaszcza miejscach dużego ruchu. Metodę stosuj częściej na mocno eksploatowanych fragmentach posadzki.
6. W trakcie polerowania staraj się sprawdzić stan pada, czy nie odkładają się na nim resztki powłoki. W razie konieczności zmień pad na drugą stronę lub załóż nowy (3).
POLEROWANIE WYSOKOOBROTOWE
Polerowanie powłoki za pomocą wysokoobrotowej maszyny jednotarczowej pozwala przywrócić powłoce zabepieczającej pierwotny połysk, wydłużyć jej trwałość i zwiększyć odporność na ścieranie. Temperatura, jaką można wytworzyć podczas polerowania wysokoobrotowego, zwłaszcza padem z naturalnego włosia, utwardza polimer nadając pożądane właściwości zabepieczające podłogę.
1. Upewnij się, że podłoga jest czysta i sucha. W razie konieczności zamieć i umyj posadzkę wykorzystując do tego profesjonalne mopy i maszyny czyszczące.
2. Przygotuj wysokoobrotowe urządzenie jednotarczowe do pracy zakładając pad polerujący ETC GORILLA lub GORILLA LIGHT oraz montując w razie potrzeby układ ssący (4).
3. Uruchom maszynę i rozpocznij polerowanie (5).
4. Staraj się utrzymywać urządzenie cały czas w ruchu poruszając się do przodu i do tyłu. Nie wolno dopuścić do zatrzymania się w miejscu przy włączonym silniku.