Renowacja i zabezpieczenie podłogi drewnianej oraz parkietów.
-
Czyszczenie podłogi płótnem Kartowym
Potrzebujemy:
- szorowarkę (np. Numatic HFM 1515)
- pad czarny
- płótna kratowe 120, 60
- pad czarny
- pad RedWood
Dokładne oszlifowanie ma na celu usunięcie zalegających zanieczyszczeń z podłogi, resztek olejów wosku oraz lakierów ochronnych. Podłogę należy szlifować krzyżowo maszyną jednotarczową z płótnem kartonowym, przy czym zalecane jest przymocowanie płótna kratowego do czarnego pada. Ziarnistość 120 zalecana jest do parkietów jasnych o małym stopniu zużycia, natomiast ziarnistość 60 do podłóg mocno obciążonych woskiem / olejami czy ekstremalnie zabrudzonych. W sytuacjach kiedy przygotowujemy nową albo prawie nową podłogę drewnianą możemy wykorzystać pada RedWood do szlifowania zamiast płótna kratowego. Płótna kratowe należy kilkakrotnie obracać. W zależności od stopnia zabrudzenia 1 sztuka wystarcza na ok 10 – 20 m² powierzchni. Do stopni schodów drewnianych zaleca się używanie płótna szmerglowego (drobne).
-
Zbieranie zeszlifowanego pyłu
Potrzebujemy:
- odkurzacz do pracy na sucho
Odkurzanie pyłu wykonuje się za pomocą odkurzacza do zbierania drobnych zanieczyszczeń na sucho. Płótna kratowe powinny zostać oczyszczone.
Bardzo dobrze sprawdza się metoda 'dostosowanie kolorystyczne'. W tym celu odkurzana jest tylko część pyłu. Pozostała część pozostaje wkomponowana w następnym kroku, przy użyciu Solex-u i pada, ponownie w porowatą bądź zniszczoną / wyblakłą podłogę. W ten sposób zawarte w nim pigmenty drewna mogą poprawić wygląd optyczny struktury parkietu. Na schodach w ogóle nie należy odkurzać pyłu i wykorzystać go następnie do 'dostosowania kolorystycznego'.
-
Doczyszczanie posadzki na sucho.
Potrzebujemy:
- spryskiwacz ogrodowy
- środek do gruntownego czyszczenia na sucho SOLEX
- szorowarkę (np. Numatic HFM 1515)
- pad Redwood, Zielony
Właściwe czyszczenie gruntowne rozpoczynane jest poprzez rozpylanie odcinkami SOLEXu, środka do systemowego czyszczenia gruntownego na sucho. W tym celu, w zależności od wielkości powierzchni, do zbiornika pompowego rozpylacza powierzchniowego nalewane jest do 5 litrów SOLEXu (do mniejszych powierzchni wystarczy jedna butelka 1-litrowa).
Produkt SOLEX nie zawiera wody i rozpylany jest gęsto na drewno/parkiet. Rozpylacz powierzchniowy należy przy tym prowadzić jak najbliżej podłogi, aby zapobiec np. opryskaniu ścian. Z doświadczenia wynika, że 5 litrów SOLEXu wystarcza na 40 do 100². Rozbieżność w zużyciu wynika od stanu czystości podłogi. Po rozpyleniu środka na powierzchnię ok. 5- 8 m² użyta może zostać maszyna jednotarczowa z padem Zielonym albo Redwood. W zależności od kroku pierwszego, po szlifowaniu płótnem kartonowym w tym etapie powinniśmy pracować padem zielonym, pomijając wstępne szlifowanie, do gruntownego doczyszczania trzeba wykorzystać pada Redwood. Należy przy tym przed użyciem spryskać pada.
Podczas pracy z maszyną jednotarczową SOLEX rozpuszcza brud, który w większej części zbierany jest przez pada. Po przejechaniu ok. 5 m² powierzchni pad jest nasycony i rozprowadza Solex smugami. Razem z częściowo pozostałym pyłem Solex tworzy widoczną mieszankę, nabierającą konsystencję pasty. Dostosowanie kolorystyczne odbywa się tylko wtedy, jeżeli mieszanka zawiera wystarczającą ilość SOLEXu + pyłu. W momencie gdy widocznie zmaleje efekt czyszczenia pada, należy go obrócić. Z doświadczenia wynika, że jeden pad (obustronnie używany) wystarcza na ok. 20- 40 m² powierzchni użytkowej.
Przy czyszczeniu schodów sprawdziło się użycie padów ręcznych z trzonkiem o rozmiarach ok. 240x 100 mm.
-
Zbieranie pozostałego brudu.
Potrzebujemy:
- mop bawełniany wysokiej jakości
- spryskiwacz ogrodowy
- środek do gruntownego czyszczenia na sucho SOLEX
Po przejechaniu odcinka drewnianej podłogi/parkietu szorowarką na podłodze pozostają resztki zabrudzenia. Muszą one zostać zebrane w suchej postaci. Do tego celu używane są przede wszystkim mopy z bawełny. Przemywanie wykonywane jest stosunkowo pionowym prowadzeniem trzonka, szybkimi ruchami, metodą ósemkową. Na początku wycierania do sucha mopa należy lekko spryskać SOLEXem. W ten sposób będzie on od razu wiązał brud.
Sprawdziło się, aby nie pozostawiać lekko gęstej pasty na podłodze tak długo aż cały odcinek zostanie przejechany szorowarką. O ile czyszczenie to dopuszcza, należy w miarę szybko przecierać mopem.
Zostawiając pozostały brud zbyt długo na podłodze, przysycha on do podłogi i daje się jedynie usunąć poprzez ponowne spryskanie SOLEXem.
W zależności od ilości mieszanki mop w różnym czasie może się zabrudzić w takim stopniu, że musi zostać bezzwłocznie wymieniony na nowy.
Najlepsze efekty w czyszczeniu istniejących listew przypodłogowych osiągane są przy użyciu ścierki z mikrofazy spryskanej SOLEXem.
Technikę zabezpieczenia podłogi, czyli nakładania warstwy ochronnej opublikujemy wkrótce w drugiej części artykułu. Środki chemiczne oraz pozostałe sprzęty do renowacji podłóg można zakupić w sklepie http://www.euro-mop.pl.
Nasi doradcy chętnie udzielą dodatkowej pomocy i doradztwa pod numerem telefonu 609 133 034.