Zastosowanie szorowarek
Zapewne wiesz, że szorowarki jednotarczowe są urządzeniami czyszczącymi wielofunkcyjnymi. Można je wykorzystać do mycia podłóg w domach, biurach, do czyszczenia posadzek w marketach, szkołach czy halach magazynowych. Kupowane są również przez firmy budowlane do prac remontowych na starych posadzkach czy firmy parkieciarskie do prac przy renowacji podłóg drewnianych. Firmy sprzątające kupują zazwyczaj szorowarki do prac przy doczyszczaniu bardzo zabrudzonych podłóg.
Doczyszczanie podłóg szorowarką
Jednym z najczęściej typów prac usługowych to usuwanie starych powłok zabezpieczających na podłogach elastycznych. Stare powłoki polimerowe (akrylowe) są najczęściej poszarzałe lub zżółknięte, poplamione, wytarte, zmatowione czy też porysowane. W wielu przypadkach nieopłacalna jest renowacja zniszczonych powłok, szybciej i skuteczniej - jeśli chodzi o efekt i wygląd – będzie usunięcie starej powłoki akrylowej za pomocą szorowarki. Jest to proces bardziej kosztowny niż renowacja, ale efekt nowego zabezpieczania będzie trwalszy a wygląd dużo bardzie efektowny.
Dodatkowe akcesoria do szorowarki
Do usunięcia starej powłoki zabezpieczającej potrzebujemy szorowarki z padem czarnym bądź brązowym, stripper, czyli potocznie zdzieracz, środek chemiczny w płynie rozpuszczający powłoki (najlepiej tego samego producenta, którego polimer usuwamy z podłogi), pad prostokątny z packą do doczyszczania narożników i cokolików, odkurzacz na wodę do zbierania rozpuszczonej emulsji.
Zanim przystąpimy do pracy zadbajmy o bezpieczeństwo: jeśli pracujemy na obiekcie oznaczmy miejsce pracy tablicą ostrzegawczą o śliskiej podłodze, sprawdźmy kabel elektryczny od szorowarki, czy nie jest uszkodzony, załóżmy buty antypoślizgowe i rękawice robocze. Przeczytajmy instrukcję - szorowarki zwłaszcza te cięższe potrafią sprawić niemiłe niespodzianki osobom niewprawionym w pracach sprzątających.
Kolejność prac
Najpierw musimy rozpuścić starą powłokę, przygotujmy zatem roztwór roboczy w postaci mieszanki stripper i wody, a następnie rozlejmy roztwór na podłogę, aby dokładnie namoczyć stara powłokę. Możemy to zrobić za pomocą szorowarki, czyli szorować podłogę wypuszczając płyn ze zbiornika urządzenia czyszczącego, lub namoczyć podłogę za pomocą mopa sznurkowego, oczywiście profesjonalnego typu Kentucky.
Następnie musimy odczekać 15-20 minut, aby środek chemiczny zaczął rozpuszczać stary polimer bądź powłokę akrylową. Trzeba obserwować podłogę w trakcie wyczekiwania i nie wolno dopuścić, aby podłoga wysychała. Tam, gdzie będzie sucho nie doczyścimy później powłoki. Dlatego lepiej jest zaaplikować płynu więcej, aby nie mieć kłopotu z wysychaniem.
Kiedy widzimy, że pojawia się na podłodze maź, lepka emulsja, płyn o gęstszej konsystencji niż aplikowaliśmy możemy przystąpić do pracy szorowarką. Zaczynamy szorować ruchem wahadłowym raz koło razu cofając się do wyjścia z pomieszczenia. Brudny płyn natychmiast zbieramy odkurzaczem, aby nie wysychał i zostawiał brudnych śladów. Pamiętajmy o czyszczenie tych miejsc, gdzie szorowarką nie dotrzemy, przyda się uchwyt do padów prostokątnych.
Zakończenie pracy
Po zakończeniu pracy koniecznie będzie przemycie podłogi za pomocą mopa profesjonalnego i czystej wody, aby usunąć powstałe po odkurzaczu smugi. Sprawdźmy wygląd podłogi pod światło, tam gdzie pozostały błyszczące miejsca, tam starej powłoki nie usunęliśmy, należy powtórzyć doczyszczenie szorowarką, oczywiście tylko tam, gdzie to konieczne. Po skończonej pracy cała posadzka powinna być matowa, bez błyszczących miejsc.
Więcej o szorowarkach poczytaj tutaj http://www.haerson.pl/szorowarki.html
Najczęściej kupowana do prac profesjonalnych szorowarka do podłóg to Numatic HFM1515 http://www.haerson.pl/numatic-hfm-1515.html
Do prac domowych kup Numatic NLL 332 http://www.haerson.pl/numatic-loline-nll332-szorowarka-do-podlog.html
Zainteresował Cię nasz artykuł?