Jak szybko i skutecznie usunąć błoto pośniegowe? Przeczytaj kilka wskazówek na temat sprzątania za pomocą mopa sznurkowego oraz zbieraka do podłogi.
Śniegu za oknem mało, ale to nawet lepiej dla firm sprzątających, ponieważ intensywne opady śniegu powodują, że personel ma więcej pracy niż zazwyczaj. Jednak na wszelki wypadek podpowiadamy, jak sobie radzić w trudnych warunkach, kiedy zaczyna padać śnieg.
Skąd się bierze błoto pośniegowe?
Jak sobie radzić z błotem pośniegowym intensywnie wnoszonym do budynków, szkół, szpitali i innych obiektów? Kłopot polega na tym, że zazwyczaj wycieraczki obiektowe zainstalowane na wejściach do budynków nie są w stanie zebrać i wchłonąć dużej ilości stopniałego śniegu, wody oraz piasku i soli, którym posypuje się chodniki i parkingi. Przechodnie, wchodząc do wnętrza budynków, wnoszą na podeszwach obuwia duże ilości zanieczyszczeń, która potem jest przenoszona głębiej do kolejnych pomieszczeń. Stąd też w okresie zimowym personel sprzątający ma o wiele więcej pracy niż w okresie, kiedy nie ma opadów śniegu. Problem ten dotyka zarówno centra handlowe jak i małe sklepiki.
Mop sznurkowy oraz zbierak podłogowy
Jak sobie radzić z taką ilością brudu? Trzeba pomóc wycieraczkom, czyli na bieżąco zbierać wnoszone zabrudzenia gromadzące się przy wejściu. Potrzebny będzie ręczny sprzęt do sprzątania: zamiatacz do podłóg z twardym włosiem, chłonny mop, np. profesjonalny sznurkowy z wiadrem oraz zbierak podłogowy. Zamiataczem oczyszczamy wycieraczki, ściągaczką do podłogi zgarniamy błoto i wodę z podłogi na bok w jedno miejsce. Mopem osuszamy podłogę, nadmiar wody odciskamy za pomocą wyciskarki. W krytycznych sytuacjach możemy się wspomóc odkurzaczem do zbierania wody, lub w przypadku większych powierzchni automatem szorująco-zbierającym. Tymi urządzeniami czyszczącymi zbieramy resztki śniegu z wycieraczek i pozostałych miejsc.
A zatem podsumujmy listę czynności do wykonania:
- zmiatamy resztki śniegu i błoto pośniegowe z wycieraczek za pomocą zamiatacza o twardym włosiu lub odkurzacza do wody
- zgarniamy ściągaczką do wody resztki błota z posadzki przy wejściu
- osuszamy podłogę za pomocą mopa sznurkowego
- w razie konieczności lub na większych powierzchniach można użyć odkurzacza lub automatu szorująco-zbierającego
Czystość i bezpieczeństwo
Cała procedura powinna być przeprowadzana nawet kilka razy dziennie, nie tylko ze względów estetycznych, czyli zachowania porządku i czystości przy wejściu do obiektu, ale również ze względów bezpieczeństwa. Utrzymując czystą i suchą podłogę minimalizujemy ryzyko poślizgu na mokrej powierzchni. Dodatkową korzyścią będzie oczywiście fakt, że zabrudzenia przy wejściu nie zostaną rozniesione dalej w głąb budynku.
Zapraszamy do zakupów sprzętu do sprzątania w sklepie EURO-MOP.pl