Z tego artykułu dowiesz się:
- co zawierają domowe środki czystości
- dlaczego niewykwalifikowany personel sprzątający niszczy czyszczone powierzchnie
- jak komercyjne i publiczne instytucje obciążają środowisko
Dodatkowo zapoznaj się z:
ze zniszczeniami w obiektach publicznych (szkoły, szpitale, urzędy) w tym artykule
przyczynami, z powodu których te zniszczenia powstają w tym artykule
Czy domowe środki czystości uszkadzają czyszczoną powierzchnię?
Kiedy bierzemy się za sprzątanie w domu w ruch idą szczotki, miotły, mopy, ściereczki no i oczywiście środki czystości. Najczęściej te, które znamy z reklam telewizyjnych lub oferowane w marketach. Z reguły nie zastanawiamy się nad faktem, jaki wpływ mają te środki na nas, nasze otoczenie czy ekologię, ale skupiamy się tylko na tym, czy są one skuteczne i ile kosztują.
Brak zainteresowania kwestią bezpieczeństwa wynika z faktu, że są one publicznie reklamowane i nierzadko polecane przez znane osoby i influencerów, którym ufamy i na ktorych zdaniu polegamy. Tymczasem my otwarcie i twardo stawiamy pytania:
- Czy są te środki czystości bezpieczne dla nas - użytkowników?
- Czy są biodegradowalne i bezpieczne dla środowiska?
- Czy na pewno nie uszkadzają powierzchni, którą chcemy wyczyścić?.
Jak zidentyfikować niebezpieczne środki czystości?
Niestety, w przeważającej większości przypadków odpowiedzi na wyżej zadane pytania są przygnębiające i skłaniają do głębszego przemyślenia tego tematu. Otóż eksperci z branży profesjonalnego sprzątania oraz przemysłu chemicznego wskazują na konkretne substancje chemiczne, które są niebezpieczne dla ludzi, środowiska oraz materiałów, a które użytkujemy na co dzień. I niestety substancje te znajdują się w naszych domowych środkach czyszczących.
A czy my nie mając specjalistycznej wiedzy jesteśmy w stanie zidentyfikować niebezpieczne środki czystości? Jak najbardziej tak. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na czerwone piktogramy umieszczone na etykietach opakowań środków czyszczących ostrzegające użytkowników przed potencjalnym zagrożeniem. Informują one o tym, że substancje zawarte w danym środku czyszczącym są niebezpieczne dla ludzi, środowiska i czyszczonych powierzchni.
Szkodliwe substancje w środkach czyszczących
Okazuje się, że kiedy czytamy listę składników dowiadujemy się, że w domowych środkach czyszczących znajduje się wiele niebezpiecznych i szkodliwych chemikaliów takich jak:
- reaktywne związki chloru
- amoniak
- fosforany
- kwasy solne
- siarczany
- formaldehyd
- MEA, DEA i TEA (środki pianotwórcze)
- laurylosiarczan sodu
- silne konserwanty
- fenole
- ftalany
- syntetyczne substancje zapachowe
- wybielacze optyczne
- barwniki
Substancje te znajdziemy przede wszystkim w płynach do mycia kuchni, środkach do toalet, preparatach do czyszczenia łazienek, kostkach zapachowych, płynach do mycia okien itp. Co prawda są one skutecznie w czyszczeniu i doskonale radzą sobie z zabrudzeniami domowymi (nie mylić z zabrudzeniami w obiektach publicznych, które są trudniejsze, cięższe, intensywniejsze) zarówno tłuszczowymi jak i mineralnymi, ale musimy zdawać sobie sprawę, że ich stosowanie niszczy mytą powierzchnię. Widać to zwłaszcza w obiektach publicznych, takich jak szpitale, urzędy, szkoły, gdzie stosowane są codziennie przez personel sprzątający.
Zniszczenia materiałów i powierzchni
Wymienione chemikalia bardzo łatwo odbarwiają, degradują i matowią powierzchnie różnych materiałów stosowanych do budowy i konstrukcji obiektów takich jak gres, glazura, terakota, beton, panele, resopal, kamień, drewno, aluminium, ceramika, stal nierdzewna, szkło itd. Częste stosowanie szkodliwych substancji chemicznych może prowadzić do przebarwień, blaknięcia, utraty połysku, pęknięć i innych uszkodzeń. Reakcje chemiczne zachodzące w trakcie kontaktu z powierzchnią powodują nieodwracalnie zmiany w strukturze powierzchniowej zwłaszcza wrażliwych materiałów naturalnego pochodzenia jak marmur czy kauczuk.
Środki czystości do łazienek i WC
Kwasowe środki czystości, zwłaszcza przeznaczone dla gospodarstw domowych, występują najczęściej w formie produktów gotowych do użycia. W Polsce kwasowe środki chemiczne najczęściej są produkowane na bazie kwasu fosforowego, mlekowego lub solnego. Wadą kwasowych środków czystości jest ich niszczące działanie na niektóre powierzchnie myjące. Są to przede wszystkim powierzchnie wykonane z: pcv, poliamidu, marmuru, betonu, klinkieru, szkła, metali (w tym emaliowanych) czy wykładzin kauczukowych. Niektóre powierzchnie reagują z wybranymi kwasami powodując zabarwienie. Przykładowo, kwas solny obecny w środkach myjących reaguje z powierzchnią wykonaną ze stali szlachetnej (kwasoodpornej), wytwarzając na jej powierzchni chlorki metali uszlachetniających tę stal. W rezultacie powstają plamy, których praktycznie nie da się już usunąć.
Przykłady zniszczeń materiałów i powierzchni https://www.haerson.pl/akademia-sprzatania/zniszczenia-powierzchni-i-materialow-w-trakcie-sprzatania
Co zawiera popularne mleczko czyszczące?
Jednym z najczęściej używanych produktów do czyszczenia są mleczka, pasty i proszki. Główne surowce używane w recepturach takich preparatów to niejonowe związki powierzchniowo czynne, etanoloaminy, sole nieorganiczne, np. fosforany, krzemiany, węglany, wodorotlenki sodu i potasu, cytryniany sodu, sole kwasu EDTA, niezbędne rozpuszczalniki (np. alkohol izopropylowy, glikol propylenowy) oraz środki konserwujące.
Mleczka, pasty oraz proszki w odróżnieniu od płynów zawierają dodatkowo tzw. ścierniwa, które pomagają w mechanicznym usuwaniu szczególnie silnych i trwałych zabrudzeń. Są to mączka drzewna, kreda, dolomit, krzemionka, granulki polietylenowe, pumeks i inne. Ich stosowanie na materiałach wrażliwych i nieodpornych na zarysowania powoduje wżery, degradację oraz trwałe nieodwracalne uszkodzenia powierzchni. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że preparaty ze ścierniwem nie są przeznaczone do wszystkich rodzajów powierzchni, ze względu na możliwość jej zniszczenia podczas procesu czyszczenia.
Brak wiedzy personelu zawodowego
Z uwagi na brak wiedzy technologicznej nie tylko konsumenci, użytkownicy domowi, ale również zawodowy personel sprzątający ma bezpośredni wpływ na uszkodzenia materiałów i powierzchni w budynkach i pomieszczeniach, w których sprząta. Analizując przetargi dla szpitali, przedszkoli, szkół, domów pomocy społecznej mamy niezbite dowody na to, jak dużo niebezpiecznych domowych preparatów czyszczących jest codziennie używanych do sprzątania publicznych obiektów i budynków.
Poznaj przyczyny kiepskiego sprzątania w szkołach, urzędach i firmach sprzątających
Kolejnym grzechem niewyedukowanego personelu sprzątającego jest zużywanie w nadmiarze niebezpiecznych środków czyszczących, a w dodatku bez zastanowienia nad rodzajem czyszczonego materiału. Wzmożone zużycie chemikaliów oraz intensywne szorowanie uszkadza powierzchnię i naraża większość materiałów na odbarwienia, mikropęknięcia, zmatowienie i zarysowania, a dodatkowo jeszcze bardziej obciąża środowisko.
W jaki sposób domowe środki czystości obciążają środowisko?
Dlaczego tak się dzieje? Z jakiego powodu osoby zawodowo zajmujące się sprzątaniem mają skłonności do używania niebezpiecznych preparatów czyszczących w nadmiarze? Otóż środki domowe mają niewielką zawartość substancji czynnych potrzebnych do rozmiękczania i rozpuszczania zabrudzeń i w związku z tym nadają się się tylko do mniej intensywnych i utrwalonych zabrudzeń domowych.
Tymczasem w obiektach publicznych, gdzie przewija się kilkadziesiąt lub więcej osób dziennie tych zabrudzeń jest dużo więcej, są bardziej intensywne, powstają szybciej oraz utrwalają się mocniej. Środki domowe nie są w stanie poradzić sobie z tego rodzaju zabrudzeniami, a personel nie rozumiejąc tego faktu, zużywa domowe środki czystości w nadmiarze próbując usunąć zanieczyszczenia. Zużycie jest kilkukrotnie większe niż w przypadku profesjonalnych preparatów, bardzo obciąża środowisko i niszczy czyszczone powierzchnie.
Błędy w profesjonalnym sprzątaniu
Dlaczego tak się dzieje? Cały czas obserwujemy, że do pracy w zawodzie sprzątacza czy sprzątaczki przyjmowane są osoby bez odpowiedniego przygotowania, kursów i szkoleń z zakresu profesjonalnego sprzątania. To powoduje, że personel sprzątający opiera się na własnych doświadczeniach wyniesionych z domu (rodzice byli nauczycielami sprzątania) oraz reklamach telewizyjnych. To skutkuje powielaniem błędów w sprzątaniu oraz nieskutecznym i szkodliwym działaniem.
Gdzie stosować domowe środki czystości?
Konsumenckie środki do czyszczenia powierzchni, takie jak środki czystości do toalet, płyny do mycia podłóg, preparaty do czyszczenia okien, a także proszki i płyny do prania nie nadają się do stosowania w obiektach publicznych, firmach sprzątających czy zakładach pracy. Ich stosowanie oddziałuje szkodliwie na środowisko, niszczy czyszczone powierzchnie oraz ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Z tych powodów powinno się je stosować tylko i wyłącznie w domu, gdzie stosuje się ich mniej oraz rzadziej. W przypadku wątpliwości co do odpowiedniego środka czyszczącego lub sposobu jego stosowania, warto skonsultować się z branżowym specjalistą lub przedstawicielem producenta profesjonalnych środków czyszczących.
Bezpieczne dla otoczenia, zdrowia i powierzchni środki czystości możesz zakupić w naszej firmie.
Doradzimy odpowiednie rozwiązania dla Twojej firmy podczas bezpłatnej konsultacji pod numerem telefonu 500 300 009 lub emailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Autor: Bartosz Wiśniewski, doradca w firmie Haerson Urządzenia Czyszczące i instruktor w Akademii Profesjonalnego Sprzątania