Zniszczenia powierzchni i materiałów w trakcie sprzątania
Od wielu lat spotykamy się ze zniszczeniami powierzchni materiałów wykończeniowych oraz wyposażenia, które powstały w wyniku:
- stosowania niewłaściwych technologii czyszczenia,
- braku wiedzy na temat działania agresywnych profesonalnych środków czyszczących,
- niezrozumienia wrażliwości materiałów, które poddano czyszczeniu.
Dlaczego tak się dzieje, skąd te zniszczenia?
Odpowiedź znajdziesz w tym artykule Dlaczego domowe środki czyszczące uszkadzają powierzchnię?
Czy można uniknąć tych zniszczeń, czy można im przeciwdziałać? Oczywiście, że tak. Należy zacząć od zdefiniowania przyczyn złego sprzątania, które zdefiniowaliśmy w tym artykule 6 powodów złego sprzątania
Zaobserwowane zniszczenia to najczęściej odbarwnienia, zmatowienia i zarysowania. Czasami udaje się nam to udokumentować - poniżej przykłady #barbariancleaning #badcleaning #mindlesscleaning
Odbarwienie posadzki granitowej na skutek usuwania zabrudzeń miejscowych przy pomocy domowego preparatu czyszczącego o dużej zawartości składników chlorowych.
Na zdjęciu poniżej można zaobserwować uszkodzenia od szorowania podłogi wykonanej z płytek ceramicznych szorowarką jednotarczową wyposażoną w zbyt agresywny pad czyszczący.
Delikatne elementy wyposażenia kabiny prysznicowej uszkodzone na skutek działania mocnych kwasów w środkach czyszczących do łazienek
Wytarta podłoga pcv na skutek dużego natężenia ruchu i pracy krzeseł biurowych. Podłoga nie została zaimpregnowana powłoką zabezpieczającą, przez co w ciągu 3 lat uległa uszkodzeniu wierzchni warstwa podłogi.
Popularne domowe środki czyszczące na bazie chloru stosowane codziennie z łatwością uszadzają armaturę oraz inne elementy wyposażenia łazienek.
Mleczko do czyszczenia, w którego skład wchodzą ścierniwa (np. mikroplastik, mączka drzewna itp) stosowane codziennie odpowiada za zarysowania powłoki wykończeniowej korka w umywalce.
Podczas doczyszczania pobudowlanego użyto zmywaków (gąbek z warstwą ścierną) i uszkodzono delikatną szybę ze szkła akrylowego, zniszczenia są nie do uratowania.
Autor: Bartosz Wiśniewski, właściciel firmy Haerson i instruktor w Akademii Profesjonalnego Sprzątania